13.07.2020/09:03

Starbucks Polska odpowiada za 80 proc. wzrostu kategorii kaw Ready to Drink

Kategoria kaw RTD (Ready to Drink) na zimno to najszybciej rosnąca kategoria napojów na polskim rynku. To młoda kategoria, ale jest już warta ponad 76 mln zł w ujęciu rocznym. Dynamika wzrostu sprzedaży w ujęciu wartościowym przekracza 26 proc. rok do roku. Aż 80 proc. tych wzrostów to zasługa firmy Starbucks – lidera rynku kaw RTD na zimno.

Kategoria kaw na zimno gotowych do wypicia, choć jest młoda i wartościowo jeszcze skromna, ma przed sobą świetne perspektywy – „skazana jest” na dynamiczny rozwój. Wystarczy wspomnieć, że u naszych zachodnich sąsiadów warta jest już ponad blisko 200 mln euro.

Pomimo pandemii koronawirusa i istotnych ograniczeń w handlu, dynamika wzorstów sprzedaży nadal utrzymuje się na poziomach dwucyfrowych. Coraz większa grupa Polaków próbując napojów kawowych sięga kolejny raz po produkty z tej kategorii. Prym na tym rynku wiedzie marka Starbucks, która odpowiada za 80 proc. wzrostu kategorii.

W najbliższym czasie można się spodziewać ze strony Starbucks wielu premier i miłych niespodzianek dla miłośników marki, a co za tym idzie – licznych promocji. W asortymencie Starbucks na sezon letni 2020 mamy prawdziwy wysyp nowości w obrębie wszystkich trzech linii produktowych – czyli puszek Doubleshot, kubków Chilled Classics oraz butelek szklanych Frappuccino.

W ramach partnerstwa Arla Foods i Starbucks mamy do czynienia z prawdziwym przełomem, w postaci wprowadzenia na rynek innowacyjnych napojów kawowych na bazie roślinnych alternatyw mleka – produkt ten adresowany jest nie tylko do wegan czy wegetarian, ale też do osób pragnących prowadzić zdrowy tryb życia czy zatroskanych o dobrostan zwierząt hodowlanych. Napoje dostępne są w dwóch wariantach wegańskich – kawowo-kokosowym oraz migdałowo-kawowym. To kluczowe nowości dla segmentu konsumenckiego, dla którego  Arla Foods jako międzynarodowa spółdzielnia mleczarska nie miała dotychczas oferty.

Inną wartą wspomnienia propozycją jest napój czekoladowy – dedykowany dla osób zakochanych w marce Starbucks, ale niechętnie nastawionych do kofeiny zawartej w kawie czy nie mogący jej spożywać z powodów zdrowotnych.

Pomimo pandemii, pierwsze wyniki sprzedażowe tych nowości napawają optymizmem, przekraczając oczekiwania firmy Starbucks. Marka interesuje się w Polsce wszystkimi dostępnymi kanałami sprzedaży, zwracając jednak uwagę czy dany kanał będzie w stanie sprostać restrykcyjnym wymogom Starbucks i czy gwarantuje konsumentom doświadczenie zakupowe na poziomie premium.

Bardzo obiecująco wyglądają pierwsze doświadczenia globalnej sieci kawiarni z sektorem detalicznym, przede wszystkim z szeroko rozumianym segmentem convenience – sprzedaż produktów Starbucks za pośrednictwem sieci detalicznych ruszyła w maju 2020 r.  Ekspansja marki w tym kanale doskonale wpisuje się w model rozwoju produktów Starbucks RTD.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.