09.10.2018/15:16

Startują lodówkomaty InPostu! Pilotaż z dwiema sieciami handlowymi obejmie 50 maszyn [GALERIA]

InPost jest już gotowy do oficjalnego startu lodówkomatów - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Maszyny będące odpowiednikami paczkomatów, tyle że dostosowane do przechowywania żywności w różnych temperaturach, zostały już rozstawione i wkrótce będzie można w nich odbierać zamówienia.

InPost rozstawił już 50 lodówkomatów: 35 w Warszawie i okolicach (np. Legionowie, Brwinowie) i 15 w Krakowie. Maszyny, których stworzenie zostało dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, są już obrandowane logiem InPostu i gotowe do uruchomienia. Lada moment będzie można z nich korzystać.

- Tak, rozstawiamy lodówkomaty, zgodnie z przyjętą strategią, lecz w tym momencie, bez akceptacji partnerów, nie możemy informować o szczegółach - przekazał w odpowiedzi na nasze pytania Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu. - Choć mogę zapewnić, że program wystartuje w ciągu najbliższego miesiąca - dodał.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w fazie pilotażowej z lodówkomatów będą korzystały dwie duże sieci handlowe obecne w Polsce. InPost na razie nie zdradza, o kogo chodzi. W czerwcu br. informowaliśmy na wiadomoscihandlowe.pl, że rozmowy prowadzone były m.in. z Auchan, Rossmannem i Drogerią Natura. Chętny do współpracy mógłby być również Carrefour, intensywnie rozwijający swój e-sklep w Polsce wraz z siecią punktów odbioru zakupów w modelu click&collect.

Portal wiadomoscihandlowe.pl dowiedział się także, iż w trakcie najbliższych testów do lodówkomatów nie będą dostarczane leki. Takie rozwiązanie ma zostać umożliwione dopiero później. Wcześniej opinię w temacie zgodności takiej usługi z prawem farmaceutycznym wydać ma Główny Inspektorat Farmaceutyczny (o taką opinię wystąpili latem potencjalni partnerzy InPostu).

Na jakich zasadach InPost zamierza współpracować ze swoimi partnerami przy projekcie lodówkomatów? Nieoficjalnie słyszymy, że modele rozliczeń mogą być różne, dostosowane do potrzeb zainteresowanych podmiotów. InPost zdecydowanie jest chętny do przejęcia od partnerów pełnej logistyki dostaw do lodówkomatów. Jednocześnie firma chciałaby współpracować z sieciami handlowymi nie tylko w obszarze lodówkomatów, ale również w zakresie dostaw żywności zamówionej online bezpośrednio do domów.

Testy lodówkomatów potrwają kilka miesięcy. Później InPost wraz z partnerami podejmą decyzję, czy warto skalować ten projekt. Tempo ewentualnej ekspansji musi być dopasowane do zapotrzebowania rynku. Co prawda e-grocery wciąż stanowi niewielki ułamek całego rynku handlu w Polsce, jednak jest kategorią rozwijającą się w szybkim tempie. Dodatkowym impulsem jej rozwoju okazał się obowiązujący od marca br. zakaz handlu w niedziele, z którego sklepy internetowe są wyłączone. Szacuje się, że z powodu samego tylko wejścia w życie ustawy ograniczającej niedzielny handel, liczba zamówień żywności przez internet skoczyła dwucyfrowo, niekiedy o kilkadziesiąt proc.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Nati 04.11.2020

    Czy kogoś jeszcze dziwią działania InPostu? :) Jak dla mnie to firma, która wprowadza rewolucyjne rozwiązania, takie, które REALNIE wpływają na poprawę naszego komfortu. Nie wyobrażam sobie korzystać z innej możliwości, zwłaszcza, że ostatnio jestem w wiecznych rozjazdach. Śledzę co się dzieje na rynku polskim i InPost rozwija się w zdumiewającym tempie, pozostając przy tym wiernym swoim pierwotnym założeniom. Czekam na więcej informacji w tej sprawie :)

  • Venenicy 16.10.2018

    Interesujący nagłówek

  • Jaca 11.10.2018

    Postawcie taki lodówkomat w PŁOCKU !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.