08.11.2019/10:28

Startup wysłał wino w kosmos

Europejski startup Space Cargo Unlimited  niedawno wysłał kilka butelek czerwonego wina na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby dojrzewało w kosmosie przez 12 miesięcy.

Jak podkreślają pomysłodawcy, to bardziej test smakowy niż prawdziwy eksperyment naukowy. Twórcy wina nie wiedzą jeszcze, jak zmienia się smak i skład wina podczas dojrzewania w stanie nieważkości, którego doświadczają astronauci.

Space Cargo Unlimited zbada, m.in. w jaki sposób promieniowanie kosmiczne i mikrograwitacja wpływają na komponenty wina. – Eksperyment może przynieść wyniki, które pomogą zrozumieć kwestię smaku i konserwacji żywności. W tym podejściu Space Cargo Unlimited podąża śladami Louisa Pasteura, ojca założyciela współczesnej biologii, który studiując wino w XIX wieku odkrył istnienie bakterii i zmaksymalizował rolę drożdży w całym procesie – mówią przedstawiciele starupu.

Wino (12 jego butelek) wystartowało w sobotę (2 listopada) na pokładzie statku kosmicznego Northrop Grumman Cygnus z NASA Wallops Flight Facility na Wallops Island w stanie Wirginia w USA. Jest to pierwszy z sześciu tego typu eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych 26 miesięcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.