12.11.2019/17:01

Stoisk na targowiskach jest w Polsce więcej niż sklepów. Poznaliśmy nowe dane

W Polsce na koniec 2018 r. działało ponad 2 tys. targowisk stałych i ponad 7 tys. sezonowych. Tylko na targowiskach stałych sprzedaż odbywała się w ponad 90 tys. punktów, z czego ponad 50 tys. pracowało codziennie. Targowiska mają się świetnie - te liczby tylko nieznacznie zmieniają się z roku na rok.

Jak podaje GUS, w 2018 r. w krajowej ewidencji prowadzonej przez gminne jednostki samorządowe zarejestrowanych było 2156 stałych targowisk. W tym 2073 targowisk były to obiekty z przewagą sprzedaży drobnodetalicznej.

Liczba targowisk stałych w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się o 0,8 proc. Jedynie w województwie wielkopolskim i mazowieckim zaobserwowano wzrost liczby odpowiednio o 2 i 1 targowisko. W porównaniu z rokiem poprzednim ogólna powierzchnia targowisk stałych zmniejszyła się o nieco ponad 0,1 proc. Na terenach województw: mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, wielkopolskiego i lubelskiego zaobserwowano największą średnią powierzchnię targowisk stałych.

Na obszarze targowisk stałych dokonywano transakcji w ok. 91,5 tys. stałych punktach sprzedaży drobnodetalicznej, wśród których 51,5 tys. działało codziennie. Uzupełnieniem stałej sieci targowiskowej były targowiska sezonowe, których w 2018 r. odnotowano 7127, co stanowiło spadek o 0,9 proc. wobec roku poprzedniego. Zarejestrowano nieco niższe roczne wpływy z opłaty targowej (o 2,0 proc.) w porównaniu z 2017 r.

Według definicji GUS, targowiska są to wyodrębnione tereny lub budowle (plac, ulica, hala targowa) ze stałymi, względnie sezonowymi punktami sprzedaży drobnodetalicznej lub urządzeniami przeznaczonymi do prowadzenia handlu, codziennie lub w wyznaczone dni tygodnia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.