11.04.2017/11:31

Stop niszczeniu małych sklepów! Branża apeluje do J. Kaczyńskiego ws. zakazu handlu w niedziele

Społeczna inicjatywa „Stop niszczeniu małych sklepów” wystąpiła z listem do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, w którym apeluje o ratunek dla małych polskich sklepów i wyrównanie szans krajowych sklepikarzy i wyłączenie z zakazu handlu w niedzielę małych polskich sklepów zrzeszonych w sieciach franczyzowych.

W Sejmie trwają prace nad długo wyczekiwanym obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedziele, który zgłosił NSZZ „Solidarność”, największy w Polsce związek zawodowy.

Jak piszą przedstawiciele inicjatywy społecznej „projekt ten przewiduje, że zakaz handlu w niedziele nie obejmie właścicieli małych sklepów, którzy w tym dniu sami będą mogli obsługiwać swoich klientów. Jednak wyjątek ten nie dotyczy tych polskich sklepikarzy, którzy zrzeszyli się wcześniej w jednej z sieci franczyzowych.”

„Rozumiemy, że związkowcy występują w obronie tysięcy pracowników handlu. Lecz nie możemy zrozumieć, dlaczego „Solidarność” chce tą samą ustawą zniszczyć kilkadziesiąt tysięcy franczyzobiorców i ich rodziny. Akceptujemy fakt, że będziemy musieli w ten dzień radzić sobie bez naszych pracowników. Ale nie możemy pogodzić się z tym, że nasze placówki mają być zamknięte, a więc gorsze. Dlaczego inne małe sklepy, bez wspólnego szyldu, należące do takich samych zwykłych Polaków jak my, będą mogły działać? Dlaczego my nie będziemy mogli samodzielnie obsługiwać naszych klientów w niedziele? Czy „Solidarność” chce nas ukarać za to, że codziennie walczymy o przetrwanie naszych firm i współpracujemy ze sobą? Dlaczego o tym, czy drobni handlowcy mogą pracować w niedziele, ma decydować tylko rodzaj szyldu nad wejściem?” – pytają w liście przedstawiciele inicjatywy „Stop niszczeniu małych sklepów”

„W obronie przed naporem zagranicznych dyskontów i marketów już ponad 70 tys. drobnych polskich przedsiębiorców zrzeszyło się w jednej z ponad tysiąca organizacji franczyzowych. Widzimy w nich szansę na przetrwanie dla naszych małych firm, które są głównym, a często jedynym źródłem utrzymania naszych rodzin. Zapewniają nam one tańsze dostawy i reklamę. Dzięki nim mamy jeszcze jakąś możliwość walki z zagranicznymi gigantami, które z roku na rok zabierają nam coraz większą część rynku. Niestety, Polacy wciąż zarabiają zbyt mało, aby wybrać mały polski sklep zamiast wielkiego – obcego. Prosimy, by nie wierzył Pan w uproszczone „badania” – w ankiecie każdy powie, że „woli wspierać polskich handlowców”, a tak naprawdę zakupy robi tam, gdzie są większe promocje.”

„Szanowny Panie Prezesie, jesteśmy grupą drobnych przedsiębiorców. Różnią nas szyldy franczyzowe nad wejściem, ale łączy wola walki o byt i godność naszych rodzin. Postanowiliśmy zwrócić się do Pana Prezesa w imieniu własnym oraz tysięcy naszych koleżanek i kolegów, aby prosić o obronę małych polskich sklepów. Nie mogliśmy już dłużej czekać, aż wstawią się za nami tak zwane „organizacje biznesowe”, ponieważ jako najmniejsi polscy przedsiębiorcy i pracodawcy nie czujemy z ich strony żadnego wsparcia. Dla wielu z nas niedziela to być albo nie być. Duża część naszych klientów przychodzi do nas głównie w tym dniu, aby nie marnować czasu w dużych sklepach. Jeśli „odbiją się” od zamkniętych drzwi – pójdą gdzie indziej, a do nas już nie wrócą, w żaden z dni tygodnia.”

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • bartosz 01.05.2017

  pół miliona osób popierających zakaz handlu? A ktoś policzył, ile jest przeciwko? Na pewno więcej

 • Ludmiła 13.04.2017

  PiS niby tak się troszczy o pracowników i ich rodziny, a co ma do powiedzenia właścicielom małych sklepów franczyzowych i ich rodzinom, które stracą źródło utrzymania, jak ich sklep będzie musiał być zamknięty w niedzielę?

 • arek 12.04.2017

  Jak małe sklepy franczyzowe upadną, bo stracą niedzielne obroty, to to tylko zadziała na korzyśc zagranicznych dyskontów, które przejmą ich ruch w inne dni tygodnia. Bez sensu

 • Antek 12.04.2017

  Oby PiS to odrzucił w sejmie, bo ta ustawa chce nas wszystkich oszukać - niby zakaz handlu i wolne niedziele dla wszystkich, a naprawde zabójstow małych polskich sklepów!!!

 • janeusz 12.04.2017

  Czasem każdy potrzebuje wyskoczyć po coś do pobliskiego sklepu, nawet poseł Cymański o tym mówił ostatnio w radiu. Nie zamykajcie tych osiedlowych sklepów w niedzielę, przecież cos w razie W musi byćotwarte

 • Anka 11.04.2017

  W małym sklepiku kupiłam 1 kg winogron. Przemiła pani "Basia" włożyła je do papierowej torby, a w domu okazało się, że 1/3 jest zgniła. Nigdy więcej nie kupię niczego w "małym sklepiku". Wolę sobie wybrać sama w markecie.

 • Patryczon 11.04.2017

  "~tomaszek 3 18 minut temu
  Polacy nie chcą takiego ostrego zakazu handlu w niedziele, mówią to w ankietach i sondażach, więc niech rząd posłucha suwerena i złagodzi te zapisy"

  No nie wiem czy sama taka ankieta coś pomoże, aczkolwiek podpisałem. Uczciwej pracy nie powinno zabierać się nikomu, kto sam za siebie odpowiada, niezależnie od dnia tygodnia.

 • tomaszek 11.04.2017

  Polacy nie chcą takiego ostrego zakazu handlu w niedziele, mówią to w ankietach i sondażach, więc niech rząd posłucha suwerena i złagodzi te zapisy

 • stop 11.04.2017

  STOP dla tej głupiej ustawy, o ile nie zostanie poprawiona
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • klient 11.04.2017

  małe sklepy są niszczone przez sieci - w niedziele kto jest góra? kierownik sklepu czy właściciel małego sklepu? przy zapisie dniu wolnym dla pracowników, w niediele szybciej za lade pójdzie właściciel małego sklepu i jeszcze weżmie kogoś z rodziny na te kilka godzin niż kierownik marketu. Małe sklepy krecą znowu bat na siebie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.