05.11.2018/12:21

Stora Enso notuje w III kw. wzrost sprzedaży i zysków

III kw. br. był dla koncernu Stora Enso już siódmym z rzędu, w którym firma odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży (w ujęciu rok do roku). W okresie tym zwiększył się też jej zysk operacyjny EBIT. Oba wskaźniki – sprzedaż i zysk EBIT – uległy poprawie także w ujęciu uwzględniającym pierwszych dziewięć miesięcy br.

Przychody Stora Enso ze sprzedaży wyniosły w III kw. br. 2 585 mln euro, co oznacza wzrost o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. (wówczas sprzedaż wyniosła 2 509 mln euro). Jak podkreśla firma, o wyniku tym zaważyły przede wszystkim korzystne ceny i odpowiednie zarządzanie portfolio jej produktów.

 - Tym samym mamy za sobą siódmy z rzędu kwartał, w którym – rok do roku – zwiększyły się nasze przychody ze sprzedaży. Wzrost o 3 proc., a przy wyłączeniu wydzielonej z naszych struktur spółki Puumerkki – 5 proc., oznacza podążanie wytyczoną ścieżką zyskownego, zrównoważonego wzrostu. Obserwujemy pozytywne efekty naszych działań, podejmowanych zarówno w kontekście polityki cenowej, jak i odpowiedniego zestawienia portfolio produktów– komentuje Karl-Henrik Sundström, CEO Stora Enso.

Karl-Henrik Sundström podkreśla, że nawet pomimo wyzwań, jakie III kwartał przyniósł działowi Consumer Board, całej spółce udało się zwiększyć zysk operacyjny EBIT aż o 23,4 proc., tj. do poziomu 358 mln euro (przy 290 mln przed rokiem). W tym samym okresie marża zysku EBIT wyniosła niemal 14 proc. (przy 11,6 proc. w 3. kwartale 2017 r.).

- Odzwierciedla to siłę naszego portfolio – dodaje CEO firmy. – Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, tegoroczny zysk EBIT powinien być na znacząco wyższym poziomie od ubiegłorocznego.

W III kw. br. wyższe przychody ze sprzedaży – rok do roku – odnotowano w działach Consumer Board, Packaging Solutions, Biomaterials i Paper.

- Co więcej, w przypadku Packaging Solutions i Biomaterials mieliśmy do czynienia z rekordowym poziomem zysku operacyjnego EBIT – podkreśla Karl-Henrik Sundström. – III kw. pod tym względem był rekordowy także dla działu Wood Products. Szczególnie wyróżniają się w tym okresie wyniki osiągnięte przez dział Paper, zarówno pod względem sprzedaży, zyskowności, jak i przepływów gotówkowych.

Wskaźnik rentowności inwestycji z zaangażowanego kapitału (ROCE) wyniósł w 3. kwartale br. 17 proc. (przy 13,9 proc. przed rokiem): Tym samym osiągnął on – w piątym kwartale z rzędu – zakładany przez firmę cel. Spółka stale utrzymuje też na właściwym poziomie bilans całkowity grupy. Stosunek długu netto do zysku EBITDA spadł z 1,6 do 1,1. Podsumowując, kierunek realizowanych zmian jest właściwy” – podkreśla CEO firmy.

Karl-Henrik Sundström wskazuje też na konsekwentną realizację planów, związanych z procesem przekształcania Stora Enso w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.