08.06.2018/09:57

Strefy przy kasie całkowicie bez słodyczy. Wielka Brytania chce wprowadzić zakaz

Brytyjski rząd chce, aby umieszczanie słodyczy w strefach blisko kas w sklepach stało się nielegalne - donosi "Independent". Ma to być elementem walki z otyłością wśród dzieci w tym kraju.

Brytyjczycy rozważają także wprowadzenie zakazu reklamowania w środkach masowego przekazu produktów o wysokiej zawartości cukru lub soli przed godz. 21. Jak zauważa "Independent", podobne ograniczenia dotyczą obecnie... pokazywania scen seksu i przemocy.

Kolejne konsultowane, potencjalne działania Brytyjczyków to wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 16. roku życia, oraz zakazu promowania "niezdrowej żywności" przy wykorzystaniu postaci z kreskówek. Pojawił się także pomysł zbanowania tzw. nielimitowanych dolewek gazowanych napojów w restauracjach.

Za powyższymi rozwiązaniami stoi sekretarz stanu ds. zdrowia Jeremy Hunt. Zgodnie z doniesieniami brytyjskich mediów, konsultacje opisanych powyżej rozwiązań mają być rozpoczęte jeszcze przed końcem 2018 roku. Nowe regulacje miałyby obowiązywać najprawdopodobniej od 2020 r.

Jak zauważa "Independent", choć reklamowanie "śmieciowej żywności" w trakcie programów dla dzieci zostało zakazane w Wielkiej Brytanii w 2007 r., to najnowsze badanie przeprowadzone przez Institute for Fiscal Studies dowiodło, że ok. 70 proc. spotów promujących tzw. żywność HFSS (z wysoką zawartością tłuszczu, cukru lub soli) wyświetlanych jest przed godz. 21. Inne badanie pokazało, że 64 proc. brytyjskich dzieci ogląda telewizję poza pasmami programów skierowanych bezpośrednio do nich.

Dane za 2017 r. pokazały, że odsetek otyłych dzieci uczęszczających do pierwszej klasy szkoły podstawowej w Wielkiej Brytanii ponownie wzrósł i wynosił 9,6 proc. Liczba tanie uwzględnia dzieci "jedynie" z nadwagą.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.