30.07.2018/07:30

Svetofor, rosyjski dyskonter, planuje wejście do Polski! Otworzy sklepy Mere [GALERIA]

Rosyjska sieć hard dyskontowa Svetofor (ros. sygnalizacja świetlna / sygnalizator świetlny) planuje wejście na rynki Polski, Rumunii i Niemiec. Operator planuje otwarcie na rynku rumuńskim - według rożnych źródeł - od 100 do nawet 200-250 sklepów pod szyldem Mere w ciągu dwóch najbliższych lat. W 2018 r. planuje otwarcie w naszym kraju 8 sklepów, koncentrując się na południowej Polsce.

Sieć Svetofor ma obecnie ok. 800 placówek w samej Rosji, a rozwija się także na Białorusi, w Kazachstanie i Azerbejdżanie. Co ciekawe, centrala firmy zlokalizowana jest na Syberii.  

Sklepy sieci przypominają działające w Polsce dyskonty z lat 90-tych. Sprzedają towar prosto z palet i oferują produkty o najniższej dopuszczalnej przez przepisy jakości. Co ciekawe, sprzedając je ze średnią marżą brutto ok. 15 proc., są trudną konkurencją cenową dla pozostałych graczy w Rosji, takich jak X5 czy Magnit.

Andrei Filip, menadżer firmy Torgservice RM, która będzie rozwijać dyskonty Svetofor na rynku rumuńskim powiedział dziennikowi „Ziarul Financiar”, że pierwsze placówki ruszą już we wrześniu w miastach Snagov i Brasov. Na koniec tego roku firma chce mieć w Rumunii 16 placówek.

Pierwszy sklep Svetofor na rynku rumuńskim będzie miał powierzchnię pomiędzy 800 a 1200 mkw. Asortyment w 70 proc. obejmie żywność, a pozostałe 30 proc. będą stanowić produkty przemysłowe oraz towary lokalne. W placówce znajdzie zatrudnienie 20 osób.

Plany ekspansji firmy Svetofor obejmują także Polskę. W 2018 r. sieć planuje otwarcie w naszym kraju 8 sklepów, koncentrując się na południowej Polsce, a docelowo planuje uruchomić 105 placówek handlowych. Sieć chce się rozwijać w dużych i średniej wielkości miastach lub w ich bezpośredniej bliskości, a także w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu. Przy placówkach o powierzchni od 800 do 1200 mkw. pojawią się parkingi co najmniej 30-40 samochodów

W Polsce sieć Mere będzie rozwijana przez spółkę Torgservis, której współudziałowcem są właściciele Svetofor. Firma zapowiada, że już wkrótce rozpocznie rekrutację kierowników sklepów oraz sprzedawców w wybranych lokalizacjach.

Jak podkreślają przedstawiciele Svetofor "w sklepach Mere klienci znajdą duży wybór towarów w najniższych cenach. Klientami sklepów sieci są na ogół osoby lubiące oszczędzać czas i pieniądze. Wielu z nich to rodziny wieloosobowe o średnim i niższym dochodzie, którzy uważnie planują zakupy i odwiedzają sklep 1-2 razy w tygodniu."

Przedstawiciele sieci zapowiadają, że sklepy skupią się na sprzedaży towarów klasy ekonomicznej i średniej, w ofercie nie będzie produktów luksusowych oraz towarów szybko psujących się.  

Atutami sklepów Mere, które mają ruszyć m.in. w Polsce mają być - według władz firmy - o 20 proc. niższe ceny od rynkowych, które mają być uzyskiwane dzięki bezpośredniej współpracy z producentami, sztywnej polityce kosztowej i minimalnej marży handlowej.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • @mchlrj 09.08.2018

  Raczej może „Swietafor”.

 • @mchlrj 09.08.2018

  Raczej „Swietofor”.

 • olsztyniak 07.08.2018

  Jeszcze kilka lat temu tak samo wyglądały pierwsze biedry. Towar stał na paltecha w wielkich koszach.

 • pra 01.08.2018

  Nie będę kupować w ruskim sklepie.

 • HR 31.07.2018

  Hehehehehe, 8 sklepów w Polsce z cenami o 20% niższymi od cen rynkowych!? Powodzenia!

 • pytanie 30.07.2018

  Jaki jest sens wykorzystywania angielskiej transliteracji pomiędzy słowiańskimi językami?
  "Svetofor"

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.