23.11.2018/16:13

Światowy wzrost konsumpcji wina

Światowe spożycie wina wzrosło w zeszłym roku o 0,8 proc., do 244 mln hektolitrów. Pod względem liczby osób w wieku od 15 lat i wzwyż, Niemcy zajmują dziesiąte miejsce z rocznym zużyciem 28,2 litrów na mieszkańca – podaje serwis lebensmittelpraxis.de.

Powyższe dane zostały ogłoszone przez Niemiecki Instytut Wina na podstawie nowych szacunków Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina. Ranking krajów o największej konsumpcji na osobę prowadzi Portugalia z 58,8 litra, wyprzedzając Francję (50,7 litrów) i Włochy (44 litrów). Następne miejsca zajmują Szwajcaria (37 litrów) i Austria (32,2 litrów).

Przed Niemcami są także Belgia, Australia, Szwecja i Węgry. Na 12 miejscu znajduje się Hiszpania z konsumpcją na osobę 26,4 litra. Najmniejsze średnie spożycie wina odnotowano w USA – 12,4 litra, Rosji – 7,5 litra oraz w Chinach – 1,5 litra na osobę.

W zeszłym roku ponad 108 mln hektolitrów wina było przedmiotem handlu transgranicznego, który rośnie. Tak więc prawie co druga butelka wina została wypita poza krajem produkcji.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.