17.10.2020/16:11

Świetne zbiory pszenicy i podwyżki cen zboża. Niedługo za pieczywo, makaron i kasze zapłacimy więcej

GUS doniósł w ostatniej prognozie produkcji zbóż, że produkcja pszenicy wyniosła prawie 12 mln ton. Mimo wszystko ceny zboża rosną. Czekają nas podwyżki cen mąki, pieczywa i produktów mącznych.

Zbiory pszenicy w tym roku są wyjątkowo dobre. Jednak jej ceny stale rosną. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, cena pszenicy konsumpcyjnej jest dziś wyższa o przeszło 13 proc. rdr. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku zbiory pszenicy były o 6 proc. niższe niż obecnie. 

Jednak przyczyną problemu i rosnących cen jest eksport polskich zbóż i mąki. W UE produkcja pszenicy spada. Francja wytworzyła tego roku prawie 10 mln ton pszenicy mniej rdr. Podobnie ma się sytuacja w Niemczech, Bułgarii i Rumunii. Ta sytuacja spowodowała, że polskim producentom bardziej opłaca się eksportować zboże niż sprzedawać je na krajowym rynku, bo po prostu więcej na tym zarobią.

Dobre zbiory zanotowały także Litwa i Łotwa, które także eksportują swoje zbiory uzupełniając braki na europejskim rynku. Kolejnym problemem jest niestabilność opadów. To powoduje obawy  o stan zasiewów pszenicy ozimej w Rosji, na Ukrainie i w USA. Brak opadów opóźnia siew i wschód już zasianej pszenicy. 

W sezonie 2019/20 Polska zanotowała drugi w historii największy eksport pszenicy - blisko 4 mln ton. Oznacza to, że polskie magazyny opustoszały. Z tego powodu cena zbóż na polskim rynku stale rośnie, a niebawem wzrosną także ceny pieczywa, makaronów, kasz i innych wyrobów mącznych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także