27.11.2020/13:50

Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów zapowiada stworzenie dwóch grup zakupowych

- Mamy ambicje udowodnić, że polska firma może być inicjatorem efektywnego przedsięwzięcia na skalę międzynarodową – mówi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, odpowiadając na pytanie portalu wiadomościhandlowe.pl o plany współtworzenia projektów zakupowych.

Panie Prezesie, sytuacja na rynku jest bardzo trudna. Stale rośnie konkurencyjność rynku, zagraniczne podmioty rozrastają się, coraz bardziej doskwiera firmom wojna cenowa, która przełoży się na kłopoty wielu detalistów. To oznacza, że nastąpi kolejna fala konsolidacji rynku. PGS będzie brała czynny udział w integracji rynku?

Dostrzegamy większe zainteresowanie współpracą, jak chociażby mający ostatnio miejsce spektakularny transfer 60 placówek spod innego szyldu. Dopinamy kolejne transfery, bo my ich nie kupujemy tylko oferujemy pewną formę współpracy

Widać, że detaliści również zaczynają dokładnie liczyć swoje marże i rezygnują z parasola ochronnego mocnych marek. Nawet solidny brand, a właściwie spółka akcyjna, która za nią stoi, musi realizować swoje cele często sprzeczne z interesem detalisty.

Jak konsolidacja może wyglądać? Mówi pan o przyśpieszeniu, czy to wynika z tego, że ktoś jest niezadowolony ze współpracy dotychczasowej czy widzi pan takie samo zainteresowanie placówek niezależnych.

Jakościowych, niezależnych placówek już w zasadzie nie ma. Zmiany zostały wywołane przez „zmęczenie materiału”, zwiększenie świadomości właścicieli, którzy dziesięć lat temu podpisali umowę z poważnymi karami za wyjście.

A inne formy integracji?

Zakładam, że sieci takie jak nasza są również ciekawe i wiarygodne dla tzw. sojuszy zakupowych na poziomie polskim lub nawet europejski.

PGS prowadzi rozmowy na ten temat?

Tak, dostrzegamy taką potrzebę.

W kraju czy zagranicą?

W Polsce i zagranicą. Dzisiaj wygra ten, kto ma naprawdę dobre wskaźniki, a nie jedynie kreatywnego dyrektora finansowego.

Kiedy można się spodziewać jakiś decyzji w sprawie grupy zakupowej?

Rozmowy prowadzone są już od jakiegoś czasu. Mamy ambicje udowodnić, że polska firma może być inicjatorem efektywnego przedsięwzięcia na skalę międzynarodową.

Z iloma podmiotami prowadzone są rozmowy?

Na poziomie Polski z dwoma dużymi graczami, a na poziomie europejskim też mamy dwa kanały rozmów.

Ten czy przyszły rok?

W Polsce chciałbym, żeby wydarzyło się to jeszcze w tym roku. Jeżeli to się uda to będziemy zdecydowanie bardziej interesującym partnerem dla rozmówców międzynarodowych.

(...)

Kolejne fragmenty wywiadu z Michałem Sadeckim, prezesem Polskiej Grupy Supermarketów już wkrótce na portalu wiadomoscihandlowe.pl i magazynie "Wiadomości Handlowe".

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • ddddd 30.11.2020

    takich grup już było dużo. Niestety, tradycyjnie po polsku się nie dogadali.

  • jack 28.11.2020

    Po raz który? 150ty?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.