11.06.2018/10:30

Szef Tesco: detaliści bankrutują przez zbyt wysoki podatek od nieruchomości

Dave Lewis, prezes Tesco, powiedział w rozmowie z BBC, że podatek od nieruchomości komercyjnych „w znacznym stopniu” przyczynia się do kłopotów, w jakie popadają niektórzy detaliści. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzona została reforma podatkowa. Niektóre stawki zostały obniżone, inne wzrosły.

Szef największego prywatnego pracodawcy na Wyspach uważa, że wzrost stawek podatkowych powoduje, że niektóre firmy mają gorsze od innych warunki funkcjonowania.

– Czy mamy zachować warunki wolnej konkurencji, czy pozwolimy, by ukradkowe obniżanie podatków korporacyjnych i jednoczesne podnoszenie podatków od nieruchomości komercyjnych tworzyło nierówne warunki gry dla poszczególnych biznesów i zmuszało ludzi do szukania sposobów uniknięcia tych kosztów? – pytał retorycznie Dave Lewis w rozmowie z BBC.

Menedżer przyznał, że podatek od nieruchomości to największa danina, jaką płaci Tesco. Rocznie to ponad 700 mln funtów. Jego zdaniem, podatek ten faworyzuje detalistów działających online. – Potrzebujemy sprawiedliwych warunków gry, równych dla detalistów online i dla tradycyjnych sieci handlowych, bazujących na placówkach stacjonarnych, takich jak nasza – dodał szef Tesco.

Przypomnijmy: w Polsce podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych został wprowadzony 1 stycznia 2018 r. Jest to podatek dochodowy, obciążający właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł. Wynosi rocznie 0,42 proc. wartości początkowej nieruchomości (wartość początkowa to nie wartość rynkowa, lecz wartość nieruchomości brutto z ksiąg podatkowych). To minimalna kwota podatku dochodowego, którą musi ponieść właściciel nieruchomości w związku z wykorzystywaniem jej w działalności gospodarczej. Dotyczy nieruchomości będących środkami trwałymi, które są ujęte w Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) jako budynki handlowo-usługowe: centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, inne budynki handlowo-usługowe, budynki biurowe.

Źródło: bbc.co.uk

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.