14.10.2016/11:53

Szef Tesco w Polsce: Marnowanie żywności jest ogromnym problemem

Do 2020 roku wszystkie sklepy Tesco w Polsce i Europie Środkowej umożliwią organizacjom charytatywnym odbieranie nadwyżek żywności - to jedna z deklaracji, jaka padła podczas debaty „Razem, by nie marnować żywności”. Spotkanie, którego inicjatorem było Tesco Polska, miało na celu zwrócenie uwagi różnych środowisk na problem marnowania żywności oraz wypracowanie wspólnej strategii walki z tym zjawiskiem.  

W związku ze Światowym Dniem Żywności, który przypada na 16 października, Ambasada Brytyjska, Tesco Polska, Federacja Polskich Banków Żywności oraz Brytyjsko-Polska Izba Handlowa zorganizowały spotkanie, które miało na celu wsparcie przeciwdziałania marnowaniu żywności. W debacie wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk zajmujących się żywnością. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że problem marnowania żywności powinien być traktowany kompleksowo i uwzględniać działania na każdym etapie łańcucha żywności.

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności – podkreślał, że Banki będą zabiegać, by wszystko, co zostało wyprodukowane, zostało skonsumowane - niezależnie, czy konsumenta stać na jedzenie, czy nie. To właśnie Banki Żywności mogą być łącznikiem między nadwyżkami a potrzebującymi.

Olesia Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów – zwróciła uwagę na to, że jako społeczeństwo, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miało swobodnego dostępu do żywności, często kupujemy „na zapas”, zazwyczaj nie zastanawiając się nad tym, czy dany produkt jest nam potrzebny.

Andrzej Gantner, dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności – wypowiadający się z punktu widzenia producentów żywności przyznaje, że dużo strat powstaje w rolnictwie, czego powodem jest m.in. specyfika struktury rolnictwa w Polsce. Przetwórcy starają się, chociażby ze względów ekonomicznych, unikać marnowania żywności.

Potwierdził to Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, który przyznał, że przedsiębiorcy kierują się ekonomiką, zwrócił jednak uwagę, że większość  żywności marnuje się w gospodarstwach domowych. Konsumenci podejmują decyzje pod wpływem emocji, dlatego najważniejsze jest budowanie świadomości i poszanowania żywności.

Karol Krajewski, doradca ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na to, że Ministerstwo działa na rzecz walki z marnowaniem żywności. Ważne jest, by prawo wsparło działania zmierzające do ograniczenia marnowania żywności. Jednak należy działać zachęcająco i mobilizująco na organizacje, a nie w sposób nakazów i kar.

Uczestnicy debaty podkreślili kluczową rolę edukacji i skoordynowanych działań podnoszących świadomość społeczną. Naturalnym łącznikiem pomiędzy producentami a konsumentami są sieci handlowe.

Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Tesco Polska podczas swojego wystąpienia zdeklarował, że do 2020 roku wszystkie sklepy Tesco będą oferowały żywność organizacjom pozarządowym wspierającym potrzebujących. Podsumował również doświadczenia i wnioski, jakie zebrało Tesco podczas swoich dotychczasowych działań.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.