08.10.2018/11:24

Dave Lewis, CEO Tesco, wzywa do wprowadzenia „Amazon tax” – podatku obrotowego od sprzedaży online

Szef największej brytyjskiej sieci handlowej wezwał ministra finansów Philipa Hammonda do wprowadzenia specjalnego podatku obrotowego – „Amazon tax” – pobieranego w wysokości 2 proc. wartości towarów sprzedanych online – informuje The Guardian.

Zdaniem Dave'a Lewisa e-commerce wywiera „śmiertelną presję” na detal stacjonarny i jeśli rząd brytyjski nie wprowadzi specjalnego podatku od sprzedaży online, poważne problemy będzie mieć cała branża. Szczególnie sieci z ofertą z nieco wyższej półki znajdą się pod ścianą – pisze The Guardian.

Dave Lewis przekonuje, że tradycyjni detaliści muszą się borykać z rosnącymi kosztami operacyjnymi, wzrostem płac i coraz wyższymi podatkami, a wszystko to w warunkach ostrej konkurencji ze strony e-commerce – kontynuuje The Guardian.

Zdaniem szefa Tesco, obciążenia podatkowe zaczynają zagrażać egzystencji sieci stacjonarnych, a jeśli te zaczną upadać, ludzie będą masowo tracić pracę. Menedżer wezwał rząd, by zdjął część ciężarów podatkowych z detalu fizycznego i obciążył nimi globalnych gigantów e-commerce. Zasugerował wprowadzenie "Amazon tax"  – podatku obrotowego od sprzedaży online w wysokości 2 proc. przychodu.

Minister Philip Hammond przyznał, że zbliża się moment, w którym rząd będzie musiał opodatkować takie firmy internetowe jak Amazon czy Google, które „muszą się uczciwie dołożyć do finansowania usług publicznych” – relacjonuje The Guardian.

Urzędnik stwierdził, że najlepiej byłoby podpisać jakieś globalne porozumienie w tej kwestii, ale zastrzegł, że czas na dyskusje kończy się i jeśli takiego porozumienia nie będzie, rząd Jej Królewskiej Mości jednostronnie opodatkuje handel cyfrowy.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.