10.11.2020/14:38

Szybka i niezawodna paletyzacja. Robot współpracujący Yaskawa udźwignie nawet 20 kg

Yaskawa Polska we współpracy z Biurem Inżynierskim IEC uruchomiła swoją pierwszą stację do paletyzacji w Polsce. Została ona wyposażona w robota o udźwigu do 20 kg. Jednostka o imponującym zasięgu 1700 mm jest wyposażona w zestaw czujników siły i momentu, które umożliwiają jej pracę ramię w ramię z człowiekiem bez konieczności stosowania dodatkowych wygrodzeń. Bardzo usprawnia to proces pobierania pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie.

Paletyzacja w przemyśle spożywczym niesie ze sobą specyficzne wyzwania: narzędzia automatyzacji stosowane w tej branży muszą być nie tylko wydajne i łatwe w programowaniu, ale także przystosowane do kontaktu z żywnością. W praktyce oznacza to konieczność zastąpienia konwencjonalnych smarów wariantami spożywczymi, a także zapewnienia wysokiej szczelności całego systemu – zarówno w kontakcie z wodą (mycie), jak i zanieczyszczeniami.

Roboty współpracujące z serii HC (Human Collaborative) firmy Yaskawa spełniają te wymogi – stopień ochrony IP67, opływowa konstrukcja, przewody prowadzone wewnątrz ramienia i wykonanie „food grade” sprawiają, że idealnie sprawdzą się one m.in. w aplikacjach typu Pick & Place oraz paletyzacji w przemyśle spożywczym. Najnowszy model HC20DT IP67 ma jeszcze jedną zaletę: może przenosić ładunki o wadze do 20 kg, co czyni go jednym z najmocniejszych robotów na świecie.

Pierwsza w skali świata

Właśnie takiego rozwiązania potrzebowaliśmy. Od lat rozglądaliśmy się na rynku w poszukiwaniu robota o udźwigu przekraczającym 10–12 kg, który będzie jednocześnie tani i łatwy w programowaniu. Gdy więc w 2019 r. otrzymaliśmy informację, że Yaskawa wprowadza na rynek robota współpracującego, zdolnego przenieść ładunek o wadze do 20 kg, od razu rozpoczęliśmy prace nad wdrożeniem go w naszej stacji paletyzacji ProPak 1.5 – wyjaśnia Sławomir Janosz, prezes Biura Inżynierskiego IEC Sp. z o.o.

Tak powstała zautomatyzowana stacja do paletyzowania towarów dla jednego z globalnych koncernów spożywczych – pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie tego typu aplikacji wyposażona w robota współpracującego o tak imponującym udźwigu.

Ramię w ramię z człowiekiem

Tym, co wyróżnia HC20DT IP67, są nie tylko niespotykane parametry techniczne, ale także rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, które w połączeniu z trzema skanerami bezpieczeństwa zintegrowanymi ze stacją paletyzacji, umożliwiają mu bezpieczną współpracę z człowiekiem bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń – wyjaśnia Radosław Sobieralski, inżynier sprzedaży Działu Robotyki w firmie Yaskawa Polska.

Każdy z sześciu przegubów robota został wyposażony w czujnik siły i momentu, który gwarantuje automatyczne zatrzymanie w przypadku kontaktu z człowiekiem. Zaś zaokrąglone, pozbawione punktów zacisku krawędzie zgodne z normami bezpieczeństwa kategorii 3 i Performance Level D minimalizują ryzyko przypadkowego zakleszczenia dłoni czy palców operatora.

Intuicyjne programowanie

Podstawowym zadaniem HC20DT IP67 jest pobieranie pudełek z przenośnika i układanie ich na palecie. W  celu maksymalizacji precyzji całej operacji, w procesie tym wykorzystano maty ssące, umożliwiające transport opakowań o różnych wymiarach. Chwytak świetnie radzi sobie także z przenoszeniem papierowych arkuszy służących do oddzielenia poszczególnych warstw na palecie.

W stacji ProPak 1.5 możemy w prosty sposób zdefiniować ułożenie pudełek na palecie, już zaprogramowane ułożenie kopiować między lewą a prawą paletą, a nawet przenosić je między stacjami ProPak – tłumaczy Sławomir Janosz. 

Dzięki bezpośredniemu sprzężeniu sterownika robota i stacji paletyzacji oraz zaawansowanemu systemowi sterowania, obsługa aplikacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Ruchy robota można w prosty sposób zaprogramować przy użyciu intuicyjnego panelu sterowania wykonanego przez firmę Biuro Inżynierskie IEC lub przy użyciu programatora Smart Pendant firmy Yaskawa, a także funkcji „Hand Guiding”, czyli przez prowadzenie jego ramienia z punktu do punktu.

Elastyczność na miarę Przemysłu 4.0

Udźwig i zasięg HC20DT IP67 sprawiają, że świetnie sprawdzi się on we wszelkich aplikacjach typu Pick & Place i paletyzacji, ale nie tylko. Dzięki zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa i intuicyjnemu programowaniu może być on z powodzeniem wykorzystywany także w szeregu innych zastosowań.

Wieloletnia partnerska współpraca, zaangażowanie oraz doskonały warsztat techniczny pozwoliły nam na stworzenie aplikacji, która dostosowana jest do dużej zmienności produktowej. A jest to jeden z głównych wymogów stawiany przez klientów końcowych w obecnych czasach – podsumowuje Radosław Sobieralski. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także