15.11.2018/12:57

Szymon Parulski na KSiP 2018: Podatek od cukru nie pojawi się szybko

Jednym z najważniejszych w ostatnim czasie tematów dla branży słodyczy i przekąsek jest zapowiadane wprowadzenie tzw. podatku od cukru. Zdaniem Szymona Parulskiego, doradcy podatkowego z kancelarii Parulski i Wspólnicy nie należy spodziewać się jego wdrożenia w przyszłym roku.

Prelegent podkreślał, że kilka krajów europejskich już decydowało na wprowadzenie podobnego rozwiązania, skupiając się przede wszystkim na opodatkowaniu cukru w napojach gazowanych. Dania poszła nawet o krok dalej i opodatkowała również tłuszcze zawarte w produktach. – Doświadczenia były jednak negatywne, ponieważ konsumenci nadal kupowali i konsumowali produkty zawierające składniki, które zdaniem duńskich władz mogą prowadzić do różnego rodzaju schorzeń. Rząd wycofał się wiec z tego pomysłu. Podoba sytuacja była na Węgrzech, efekt również był niezadowalający i tamtejsze ministerstwo finansów wycofało się z części opodatkowania – powiedział Szymon Parulski.

Ekspert podkreślił, iż producenci słodyczy i przekąsek, mogą póki co spać spokojnie. – Na pewno taki podatek nie zostanie prowadzony w przyszłym roku. Uważam wręcz, że nie zostanie on wprowadzony dopóki będą rosły wpływy do budżetu. Problem pojawi się, gdy nastąpi kryzys. Wtedy rozpocznie się poszukiwanie pieniędzy – powiedział Parulski dodając, że jego zdaniem, jako pierwszy opodatkowany zostanie sektor napojów gazowanych, ale może się to również przełożyć na ewentualny podatek również w stosunku do producentów słodyczy.

Zdaniem Parulskiego ważna będzie konstrukcja potencjalnego podatku, ponieważ może doprowadzić to do ewentualnych prób ominięcia przepisów. Przyznał, że producenci już szykują się na ewentualne wdrożenie nowej daniny, wprowadzając w skład swoich napojów inne środki chemiczne. – Taki podatek nie może opodatkować, tak jak to się dzieje we Francji lub Anglii tylko cukru zawartego w napojach, ale pewne kategorie produktów zawierających całą gamę składników – powiedział Parulski.  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.