T. Kościński, MR: E-paragon postawi znak równości pomiędzy handlem tradycyjnym a e-commerce
Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl: To, co zamierzamy zrobić – scalenie płatności z transmisją danych oraz standaryzacją kodów towarowych, a następnie przeniesienie tego wszystkiego on-line na poziomie całego kraju – będzie innowacją w skali globalnej.
Panie ministrze, jesteśmy w przededniu potężnej rewolucji cyfrowej w Polsce? Chciałbym trochę przewrotnie zapytać, po co nam elektroniczne paragony, po co kasy fiskalne działające on-line? Czy nie może zostać jak jest?
Celem naszych działań jest unowocześnienie obrotu gospodarczego oraz zmniejszenie kosztów transakcyjnych. Zarówno firmy jak i konsumenci będą mieli dostęp do swoich danych, będą mogli nimi zarządzać. Faktura i paragon są w swojej istocie dokumentami elektronicznymi, my zachowujemy tylko ich wydruki. Administracji zależy na tym, aby uprościć cały system – pozbyć się wydruków, zmniejszyć koszty i usprawnić tym samym przepływ danych.
Czyli mówimy tak naprawdę o naturalnym rozwoju, kolejnym etapie na drodze do transformacji polskiej gospodarki?
Tak. Kraje skandynawskie, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone mają nad Polską przewagę transgraniczną. O ile w obrocie krajowym jesteśmy w stanie poradzić sobie z przesyłką dokumentów papierowych, wystawianiem faktur pro forma etc., o tyle na poziomie międzynarodowym Polska traci pod tym względem na konkurencyjności.
Z konsultacji przeprowadzonych zarówno z większymi jak i mniejszymi organizacjami, takimi jak POHiD oraz PiH, wyłania się obraz dokumentów elektronicznych będących niezwykle skutecznym środkiem w walce z szarą strefą. Jej eliminacja to nie tylko poprawienie warunków konkurencyjności poprzez zmniejszenie liczby podmiotów mających nad pozostałą częścią rynku przewagę w postaci niepłacenia podatków. To również zwiększenie przejrzystości działań Fiskusa, który przestanie działać wybiórczo, nie będzie musiał opierać się na podejrzeniach oraz inspekcjach, ponieważ wszystkie potrzebne dane będą w systemie.
Urząd Skarbowy w Hiszpanii sam rozlicza VAT i zwraca go dużo szybciej, niż obecnie ma to miejsce u nas. Taki stan rzeczy chcemy osiągnąć również w Polsce – mniej papierów, mniej biurokracji, więcej czasu dla przedsiębiorców na prowadzenie biznesu. Nie ukrywamy, iż zanim to nastąpi, wszystkie strony będą musiały ponieść pewne koszty związane z przestawieniem się na elektroniczne faktury i paragony, ale z pewnością warto to uczynić. Nowe urządzenia wraz z repozytorium są obecnie testowane przez Ministerstwo Finansów i jego komórki pomocnicze. Kilka tygodni temu zostało opublikowane rozporządzenie, które określa parametry techniczne nowych urządzeń fiskalnych.
2 komentarze
-
18.04.2017
Kilka pytań:
1.Dlaczego mają aż tak rozwijać się programy lojalnościowe i po co one kimu ? Na razie się zwijają ? Czy PIS mysli o programach lojalnościowych dla kapusiów donoszących np. na sąsiadów ? A może jakieś inne pomysły ?
2.Co z kasami online w miejscu gdzie brak dobrej łączności ?
3. Czy jesli będę chciał otrzymać e-paragon to za każdym razem będę musiał podawać adres mailowy ? Czy będą jakieś specjalne identyfikatory, np. karty ?
4.Kto zagwarantuje w państwie pisowskim, że dane zakupowe będą anonimwe i Klienci nie będą inwigilowani ? -
06.04.2017
Cyt: "Kilka tygodni temu zostało opublikowane rozporządzenie, które określa parametry techniczne nowych urządzeń fiskalnych."
Czy Pan podsekretarz mógłby podać gdzie można znaleźć to rozporządzenie w formie wiążącej? (link???)
7