15.07.2016/11:49

Tajemnicze „E” na opakowaniach. Co się pod nimi kryje?

Dania gotowe, konfekcjonowane wędliny czy produkty instant zawierają wiele składników. Przybliżamy najpopularniejsze z nich. Mogą się przydać, gdy zasypie nas pytaniami jakiś bardzo dociekliwy klient.

SKŁADNIKI WZMACNIAJĄCE SMAK

E 621 – glutaminian sodu

jeden z najbardziej kontrowersyjnych dodatków do żywności, zwany glutaminianem monosodowym. To dzięki niemu zupka ma intensywny smak. Utożsamiany z tzw. syndromem chińskiej restauracji objawiającym się m.in. bólami głowy, drętwieniem karku czy kołataniem serca. Badania nie potwierdziły, że jest przyczyną tych dolegliwości – szereg analiz wykazało, że nie ma skutków ubocznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa go za bezpieczny, również dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

E 627 – guanylan disodowy

wzmacniacz smaku otrzymywany z drożdży oraz suszonych ryb i glonów morskich. Jest kilkunastokrotnie silniejszy niż glutaminian sodu, pozwala znacznie ograniczyć dodatek soli. Dodawany do dań instant, chipsów, sosów, przypraw.

E 631 – inozynian disodowy

polepszacz smaku. Niewskazany dla wegan, bo inozyniany zwykle produkowane są z mięsa lub z ryb (sardynek), rzadziej przez fermentację cukrów. Maksymalna bezpieczna dawka nie została określona.

E 635 – rybonukleotydy sodu

mieszanina E627 i E631 zwiększających smakowitość potraw. Zastosowanie: konserwy mięsne, koncentraty obiadowe. Z badań wynika, że mogą powodować alergie skórne, nadpobudliwość i wahania nastroju. Produkty z ich dodatkiem nie są polecane osobom uczulonym na aspirynę i cierpiącym na astmę.

Ekstrakt drożdżowy

proszek o żółto-brązowej barwie, który ma słony i lekko kwaśny smak i zapach zbliżony do aromatu pieczonego mięsa. Wykorzystywany jest jak składnik nadający smak i aromat przetworom mięsnym, wyrobom garmażeryjnym i przyprawom. Stosowany jako naturalny zamiennik glutaminianu sodu, bo zawiera m.in. kwas glutaminowy.

SKŁADNIKI ZAGĘSZCZAJĄCE

E412 – guma guar

naturalny roślinny roślinny, otrzymywany z bielma nasion drzewa Cyamopsis tatragonolubus rosnącego w Indiach i Pakistanie. Środek zagęszczający i stabilizator. Ma szerokie zastosowanie, m.in. jest używany w produkcji zup w proszku, majonezów oraz sosów sałatkowych i przyprawowych. Działa podobnie jak błonnik, dlatego nadmierne spożycie może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, m.in. wzdęcia, biegunki, zaparcia.

E 1422 – skrobia modyfikowana

Chemicznie ulepszona ma za zadanie utrzymanie prawidłowej konsystencji gotowej potrawy. Jest bardziej odporna na działanie temperatury od tradycyjnej skrobi. Określenie „modyfikowana” odnosi się do sposobu obróbki, w wyniku której zmieniają się właściwości fizyczne lub chemiczne, co przekłada się na poprawę właściwości funkcjonalnych. Skrobia modyfikowana nie ma nic wspólnego z modyfikacją genetyczną (GMO). Jest stosowana jako zagęstnik, stabilizator, emulgator. Podobnie jak maltodekstryna może być nośnikiem dla innych składników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.