31.05.2016/11:50

Tesco może wyjść z Turcji. Sieć Kipa na sprzedaż

Brytyjske Tesco nie zdołało osiągnąć pożądanych wyników finansowych na rynku tureckim i chce sprzedać tamtejszą spółkę zależną Tesco Kipa. Rozmawia w tej sprawie z turecką firmą Migros.

Jak informuje turecki portal Daily Sabah, spółka Tesco Kipa oraz turecki detalista Migros w oficjalnym komunikacie potwierdziły, że prowadzą poufne negocjacje w sprawie akwizycji. Obie strony przyznały jednak, że żadne wiążące ustalenia co do szczegółów transakcji jeszcze nie zapadły.

Tesco Kipa jest spółką kontrolowaną przez Tesco PLC, które posiada 95,5 proc. udziałów. Jej wartość rynkowa szacowana jest na ok. 1,08 mld USD. W ubiegłym roku fiskalnym spółka wygenerowała obrotu w wysokości 760 mln USD, co oznaczało dwuprocentowy wzrost rok do roku. Firma zatrudnia ok. 7 tys. osób i prowadzi 172 sklepy. Obecna jest na rynku tureckim od 2013 r.

Wobec silnej konkurencji takich sieci jak miejscowy Migros czy Carrefour, przy rynkowej dominacji lokalnych dyskontów, sieci Kipa nie udaje się osiągać zakładanych wyników. Decyzja o wyjściu z Tureckiego rynku jest też elementem prowadzonych w skali globalnej działań naprawczych i restrukturyzacyjnych, które mają pomóc Tesco wyjść z kłopotów finansowych. Pod koniec ubiegłego roku prowadzone były rozmowy z inną turecką firmą Beğendik w sprawie sprzedaży części sieci Kipa, jednak w styczniu br. Tesco wycofało się z tych planów.

Migros Türk jest najstarszym tureckim detalistą. Spółka powstała jako joint venture pomiędzy szwajcarskim koncernem Migros i miastem Stambuł. Po serii fuzji i akwizycji oraz okresach dynamicznego rozwoju sieć weszła do grona kluczowych graczy na miejscowym rynku. Obecnie prowadzi 1.296 sklepów, w tym 46 w Kazachstanie i Mołdawii. W 2015 r. markety Migros wygenerowały sprzedaż w wysokości 3,18 mld USD.

Źródło: Daily Sabah

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.