03.08.2020/10:06

Tesco Polska uruchamia procedurę zwolnień grupowych. Obejmą m.in. pracowników biura głównego

Zarząd Tesco Polska przesłał pracownikom zawiadomienie o zamiarze rozwiązania umów o pracę z przyczyn nie dotyczących pracowników – dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Zwolnienia grupowe obejmą pracowników szeregowych, ale przede wszystkim osoby sprawujące nadzór nad pracownikami. Redukcja obejmie m.in. pracowników biura głównego spółki.

Jak ustaliły wiadomoscihandlowe.pl, Tesco Polska przekazało swoim pracownikom zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych. Jak uzasadnia spółka, przyczyną zwolnień grupowych jest zmiana struktur organizacyjnych, na skutek której część stanowisk pracy zostanie zlikwidowana, a zatrudnienie zredukowane. Zredukowane zostaną m.in. określone stanowiska w biurze głównym, co spowodowane jest „zaprzestaniem lub uproszczeniem określonych procesów, zaprzestaniem świadczenia określonych usług na rzecz podmiotów z grupy Tesco, dostosowaniem struktur biura do zamierzonej struktury w związku z przyczynami ekonomicznymi.”

Zwolnienia grupowe obejmą dwie grupy zawodowe. Pierwsza to stanowiska podstawowe – w tym wypadku pracę straci maksymalnie 84 osób. Redukcja nastąpi też na stanowiskach sprawujących nadzór nad pracownikami – obejmie maksymalnie 146 osób. Zwolnienia grupowe odbędą się w planowanym terminie 20.08.2020 – 31.10.2020.

 
 
 
 
 

W przypadku redukcji zatrudnienia na określonym stanowisku pracy firma będzie dobierać pracowników przeznaczonych do zwolnienia na podstawie ich kwalifikacji zawodowych – umiejętności liderskich, kompetencji, wiedzy specjalistycznej – a także na podstawie takich kryteriów jak obecność i dyspozycyjność, przebieg zatrudnienia, podejście do klienta oraz znajomość angielskiego. Uwzględniana ma być także sytuacja osobista.

Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi zaproponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy. O kolejności zwolnień decydować będzie termin wejścia w życie nowej struktury organizacyjnej w biurze głównym, a także okres zatrudnienia u pracodawcy i związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Wszystkim pracownikom, którym nie zostanie złożona oferta pracy lub nie przyjmą złożonej oferty pracy zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownikom, którzy nie przyjmą propozycji rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron, wręczane będą wypowiedzenia umów o pracę.

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych, pracownikom przysługiwać będzie odprawa pieniężna w wysokości zgodnej z postanowieniami prawa pracy.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Brave heard 18.08.2020

  Ja odchodzilem z tesco w 2010 , nie zgadzalem sie z kierunkiem wytyczonym przez zarzad i kierownictwo polskiego oddzialu . Bylem przeciwko zmniejszaniu personelu na sklepach , obnizeniu service level dla klienta , wysokim cena i strategia rozwoju asortymentu . Dlugo mnie zwalczali i mobbingowali - obecnie jestes szczesliwy zawodowo oraz zadowolony z upadku kolosa . Ryszard , Jerzy , Anny , Piotry , Czeslawy - to byli klakierzy dbajacy o swoje interesy ich juz dawno nie ma i dobrze no nastepcy mieli tak wyprane mozgi ,ze to musialo sie tak skonczyc :)

 • Pracownik 05.08.2020

  Jestem pracownikiem hipermarketu małego to się niedziwie że sprzedali biznes 1,5 roku temu sklep był zawalony klientami ,A teraz to 5 klientów na krzyż I to o godzinie 12!.

 • Wars 05.08.2020

  Pracownicy Biura Głównego to prawdziwi winowajcy upadku Tesco to w większości ludzie niekompetentni umiejący zadbać o prywatę ale znający angielski.

 • Laura 03.08.2020

  Jak pisałam rok, 2 lata temu, że Tesco upada to mnie hejtowaliscie. A jest dramatycznie. Na szczęście coś wisi, już niedługo... Dlatego te zwolnienia

 • M.SZ 03.08.2020

  Kiedy zamknięcie ten obóz pracy na Pojezierskiej w Łodzi? Wszyscy czekamy z niecierpliwością na ten dzień.

 • Jacek 03.08.2020

  Niech się w końcu określa. Albo likwidują swoje sklepy, albo biorą się do roboty. Inne sieci chandlowe czekają.

 • Czytelnik 03.08.2020

  To już tradycja w tej "firmie"

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także