29.02.2020/11:20

Tesco sprzedaje budynek swojej centrali w Polsce. Co to oznacza?

Nieruchomość przy ul. Kapelanka w Krakowie, w sprawie której podpisano przedwstępną umowę zakupu między Tesco Polska a Echo Investment, to siedziba polskiego oddziału brytyjskiej sieci. Tesco wyprzedaje coraz więcej nieruchomości i zmierza w kierunku opuszczenia polskiego rynku.

W piątek pojawiła się informacja, że trzy spółki z grupy kapitałowej Echo Investment podpisały umowy przedwstępne zakupu nieruchomości należących do Tesco Polska, zlokalizowanych w Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Ta pierwsza lokalizacja to jednocześnie hipermarket, ale także część biurowa, w której rezyduje Tesco w naszym kraju. Tytuł nieruchomości nadal należy do sieci, ale zmieni się to przed ostateczną transakcją zakupu. Zostaną one przeniesione na spółki kontrolowane przez Tesco.

Transakcja przejęcia nieruchomości w Krakowie, Łodzi i Poznaniu ma kosztować Echo Investment ok. 42,5 mln zł i zostać sfinalizowana nie później niż na początku przyszłego roku. Nabywca już zapowiedział, że powstanie tam ok. 4 tys. mieszkań, powierzchnia handlowo-usługowa, natomiast w Krakowie – także część biurowa.

Do czasu rozpoczęcia robót budowlanych istniejącymi obiektami handlowymi zarządzać będzie Echo Investment. "Przestrzeń biurowa i sklep Tesco w Krakowie będzie funkcjonować bez zmian, także w trakcie budowy, jak i po jej zakończeniu. Obiekty w Poznaniu i Łodzi będą działać do momentu uzyskania pozwoleń i rozpoczęcia prac" – informuje spółka.

To kolejna sytuacja, gdy Tesco sprzedaje swoje nieruchomości w Polsce lub zamyka sklepy. W szczytowym okresie było ich ok. 450 marketów. Teraz pozostało ponad 300 i co chwila pojawiają się informacje o kolejnych zamknięciach. Brytyjska sieć zamknęła sklepy m.in w Lesznie, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Bełchatowie, Wrocławiu, Warszawie, Piastowie, Gdańsku czy Krakowie.

Część z nich zostanie z pewnością przejęta przez inne sieci. Do bełchatowskiej oraz wrocławskiej placówki w Centrum Handlowym Magnolia chce wprowadzić się Carrefour. A do tej przy ul. Długiej niemiecki Kaufland. Dostał już na to zgodę od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Kaufland przejmie zresztą więcej sklepów po Tesco. UOKiK zgodził się na to także w przypadku placówek w Lublinie (ul. Orkana 4), Ostrołęce (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 28), i Warszawie (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 41).

Już wcześniej spółka z Grupy Schwarz przejęła od Tesco sklepy przy ul. Wielickiej w Krakowie, Cienistej w Gdańsku, a także jedną ze sztandarowych placówek sieci ­– hipermarket przy ul. Stalowej w Warszawie. Kaufland przejął również pracowników z tych sklepów.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Och 02.03.2020

  Do Olo
  Dokładnie tak. Jak szczury. Rzygać mi się chce na to Tesco. Jak mogli tak rozp...ć firmę? SZOK

 • olo 02.03.2020

  Uciekają jak szczury...typowi Angole

 • Och 01.03.2020

  Na Kapelance nie będzie Kauflanda, bo epp wybuduje galerię i biura. Mieszkania... Wątpię, zbyt długo by to trwało. A tak to postawią galerie, biura i sprzedadzą

 • Noddd 29.02.2020

  I na kapelance w Krakowie tez będzie kaufland

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.