02.07.2018/13:45

Tesco testuje sklep bez kas. Na razie na własnych pracownikach

Brytyjski detalista udostępnił części pracowników swojej kwatery głównej aplikację mobilną, która umożliwia robienie zakupów w testowym sklepie bez kas. Klienci mogą samodzielnie wskanować kody wybranych produktów i zapłacić za nie za pośrednictwem aplikacji, omijając kasy. W ubiegły czwartek miała miejsce prezentacja testowej placówki - informują brytyjskie media.

Testowa placówka to Tesco Express, zlokalizowany na terenie kampusu w kwaterze głównej sieci w miejscowości Welwyn Garden City, na północ od Londynu. System ma roboczą nazwę Scan-Pay-Go (wskanuj, zapłać i wyjdź). W pierwszej fazie testów może z niego korzystać ok. 100 osób, wybranych pracowników firmy.

Przedstawiciele sieci przyznają, że testy są na bardzo wczesnym etapie, a podstawowym problemem jest fakt, że taki sklep bez kas może się stać celem dla złodziei. Jak stwierdził podczas prezentacji placówki szef firmy Dave Lewis, w sytuacji gdy marże w handlu detalicznym wynoszą 2 czy 3 proc., nikt nie może sobie pozwolić na dodatkowe straty.

CEO Tesco przyznał też, że w wielu placówkach sieci, szczególnie zlokalizowanych w centrach dużych miast, problemem są kolejki, tworzące się w porze lunchu. Ten problem wynika z faktu, że w placówkach convenience, przyjmujących także płatności gotówkowe, średni czas odprawy kasowej wynosi ponad 90 sekund. W przypadku systemu Scan-Pay-Go ten problem nie występuje.

Jak wielokrotnie informowały wiadomoscihandlowe.pl, detaliści na całym świecie prowadzą własne testy sklepów bez kas. Z najnowszych prób warto przypomnieć, że według Reutersa Microsoft przystąpił do testów własnych rozwiązań w tym zakresie, z myślą o wprowadzeniu ich do sieci Walmart. Natomiast w marcu 2018 r. pierwszy w Europie Centralnej sklep bez kas otworzyła sieć Saturn.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.