18.06.2020/08:22

Tesco w Polsce sprzedane! Netto kupuje 301 sklepów i centra dystrybucyjne brytyjskiej sieci. To największa transakcja od lat

Właściciel sieci Netto, czyli Salling Group, porozumiał się z Tesco Polska w sprawie przejęcia całości działalności brytyjskiej spółki w naszym kraju, w tym jej 301 sklepów i dwóch magazynów. Będzie to największa transakcja w polskim handlu od czasu przejęcia Reala przez Auchan!

Po tej transakcji sieć Netto będzie posiadała w Polsce niemal tyle sklepów (687), co konkurencyjny Lidl, który prowadzi ok. 720 placówek w naszym kraju. Zbliży się zatem pod tym względem do pozycji dyskontowego wicelidera w Polsce (pierwsza jest Biedronka z ponad 3 tys. sklepów).

W ramach umowy około 7 tys. pracowników Tesco zostanie przeniesionych do Salling Group.

Netto Polska prowadzi obecnie 386 sklepów, a zawarta dzisiaj umowa ma strategiczną wartość dla rozwoju biznesu, gdyż pozwoli Netto w pełni wykorzystać sprawdzoną koncepcję 3.0 na całym polskim rynku.

– Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie – mówi Janusz Stroka, prezes Netto Polska cytowany w komunikacie.

Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu będą one działały pod szyldem Tesco. Szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach.

– Polskie produkty i lokalni dostawcy stanowią integralną część naszej przyszłej oferty – dodaje Janusz Stroka. - Transakcja stwarza ogromne możliwości rozwoju zarówno naszym pracownikom, jak i naszym partnerom biznesowym. Chcemy kontynuować współpracę z naszymi najlepszymi dostawcami i partnerami, aby wspólnie dostarczać klientom wartość, jakiej oczekują i z jakiej jesteśmy znani. Jestem przekonany, że wraz z naszymi nowymi współpracownikami zapewnimy polskim klientom bezkonkurencyjną ofertę, atrakcyjny stosunek jakości do ceny i wspaniałe doświadczenie zakupowe w nadchodzących latach - podkreśla Stroka.

Wartość transakcji jest równa Enterprise Value (EV) w wysokości 900 mln zł. Transakcja musi zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez urzędy regulacyjne, w tym przez polski UOKiK. Jej sfinalizowanie spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • kris 28.06.2020

  Witajcie jestem pracownikiem Tesco i wiem ze juz w sumie straciłem prace nasz sklep jest w odległosci 100 metrów od netto i napewno bedzie zakmiety

 • Pracownik netto 23.06.2020

  A czy ktos wie co z pracownikami netto i tesco jezeli oba sklepy sa obok siebie z tego co wiem nikt pracownikom netto nie gwarantuje dalszej pracy.....

 • Laura 20.06.2020

  Czy można prosić listę tych 301 lub pozostałych niesprzedanych?

 • Laura 18.06.2020

  Na 100% Netto sprzeda dalej lub odda w zarządzanie obiekty, które zostaną przekształcone w duże galerie handlowe. C&W już się na to szykuje. Inwestor z 3 lub 4 literami też. Duńczycy świetnie na tym wyjdą, przecież od dawna było o tym wiadomo tylko Lewis blokował.. A polscy zarządcy chyba z dumą zaangażowanie w swoje CV nie wstawią

 • Eee tam 18.06.2020

  W większości są to stare niedoinwestowane obiekty stąd cena jak za złom. Niemniej część lokalizacji ma potencjał.

 • zaciekawiony 18.06.2020

  wiadomo co z Kapelanką w Krakowie? Obiekt został kupiony przez EPP, ale sklep ma pozostać - przynajmniej tak zapowiadał kupujący ww. tereny, na których mają powstać biura, mieszkania i... sklep. Docelowo ma być on w mniejszej formie takiej jak pasuje do konceptu Netto?
  Czy redakcja, może zgłębić temat konkretnie tego sklepu Tesco w odniesieniu do dzisiejszej transakcji Netto?

 • Klient Tesco 18.06.2020

  Szkoda mi Tesco

 • Alex 18.06.2020

  Co dalej z platformą Tesco Ezakupy,? Likwidacja? Czy teraz to będą Netto Ezakupy? Sklepy na czas przebudowy będą zamknięte? Ciekawe jak to będzie wyglądać. Trzeba będzie się przyglądać zmianą :)

 • Aaa 18.06.2020

  Kapelanke-Kraków kupiło dawno kupiło epp. Ciekawe co z pasażami. Czy oni są w stanie zarządzać dużymi pasażami? Zarządcy Tesco są do wyrzucenia z pracy. Oby przyszli nowi.

 • Kuba 18.06.2020

  Według mnie dość niebezpieczny krok ze strony Netto. Tesco ma duże sklepy i w nich planują otworzyć Netto? W dodatku Tesco jest przepotwornie niedoinwestowane. Stare kasy, stare regały i prądożerne chłodnie. Oby Tesco nie pociagnelo za sobą Netto. Pewnie chodzi głównie o nieruchomości i ziemie.

 • kierowca 18.06.2020

  Podpinam się pod pytanie jednego z przedmówców. Czy Redakcja wiadomoscihandlowe.pl może uzyskać informację, co ze stacjami paliw należącymi do Tesco?
  I jeszcze jedna kwestia - centrala w Krakowie, jakby nie patrzeć dość duży obiekt - ma być docelowo ogromnym Netto?

 • Znnnnnzx 18.06.2020

  Sądzę że to całkiem pozytwna wiadomość - Netto jest całkiem ok, jakość produktów w porządku, ceny też dość ok a przy okazji Lidl nie siądzie na laurach bo będzie teraz czuło mocnego konkurenta 'w swojej klasie'. Ciekawe co na to Aldi może zacznie poważnie inwestować w PL?

 • Diego 18.06.2020

  Stacje paliw również przejęte?

 • ABC 18.06.2020

  Agonia Tesco trwała kilka lat a pandemia urealniła wartość majątku i działek. Nadszedł czas zakupów i przejęć

 • pracownik 18.06.2020

  Co z pozostałymi sklepami TESCO?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.