30.05.2018/14:50

Tesco zamyka kolejne sklepy w Polsce

Tesco poinformowało dziś pracowników o planach dotyczących zamknięcia trzech przynoszących straty sklepów, zatrudniających łącznie 171 osób. Sklepy, które zostaną zamknięte to: Tesco Wrocław (Paprotna), Tesco Kalisz (Wojska Polskiego) i Tesco Warszawa Toruńska.

- By być firmą bardziej efektywną i perspektywiczną dla naszych klientów i pracowników, musimy niekiedy podejmować trudne decyzje o zamknięciu sklepów przynoszących straty. Teraz najważniejsze dla nas jest zapewnienie wsparcia dla osób, których dotyczą te zmiany, w tym zaoferowanie możliwie wielu koleżankom i kolegom z tych lokalizacji alternatywnych stanowisk pracy w pobliskich sklepach, by zminimalizować liczbę osób, które opuszczą firmę - komentuje Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska.

- Każda zmiana, którą wprowadzamy, w tym również zamykanie nierentownych sklepów, poprzedzona jest szczegółową analizą i całościowym spojrzeniem na profitowość biznesu. Dzięki temu mamy możliwość efektywniej inwestować w ofertę dla klientów oraz w nasze koleżanki i kolegów - dodaje Martin Behan, zwracając uwagę na podwojenie zyskowności Tesco w regionie Europy Środkowej w roku finansowym 2017/18.

Proces optymalizowania sieci sklepów Tesco w Polsce trwa już od kilkudziesięciu miesięcy. W pierwszych tygodniach 2018 roku zamknięto osiemnaście placówek. Wszystkie przewidziane do zamknięcia sklepy przynosiły straty. Wraz z najnowszymi likwidacjami oznacza to, że Tesco posiada dziś w naszym kraju ok. 422 sklepów.

Jednak likwidowanie sklepów Tesco zaczęło się w Polsce znacznie wcześniej i odbywało się równolegle ze zmniejszaniem powierzchni największych hipermarketów sieci. W latach 2015-2016 zamknięto łącznie 15 nierentownych placówek sieci. Z kolei w 2017 r. zamknięto kolejnych 11 sklepów Tesco w Polsce. Były to m.in. placówki w Białymstoku, Koninie, Łodzi, Wałbrzychu, Opolu i Oświęcimiu.

Stopniowe zamykanie kolejnych supermarketów i hipermarketów Tesco przez wielu analityków postrzegane jest jako przymiarki do sprzedaży firmy. Przypomnijmy, że od kilku lat brytyjska grupa sonduje rynek w poszukiwaniu chętnych na jej biznes w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech (na sprzedaż w pakiecie lub osobno). Taki scenariusz brany był na poważnie pod uwagę szczególnie w miesiącach, które nastąpiły bezpośrednio po wybuchu "afery księgowej" w 2014 r. związanej z zawyżeniem przez Tesco zysku przed opodatkowaniem o 263 mln funtów. Rok finansowy 2014/2015 Tesco zakończyło z rekordową stratą netto wynoszącą 6,38 mld funtów. Jednak po tamtych kłopotach dziś nie ma już ani śladu - w ostatnim roku finansowym zysk Grupy Tesco wyniósł 1,64 mld funtów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • J23 31.05.2018

    Odprawy, będą odprawy :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.