21.08.2020/08:02

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK: Biedronka przez lata naruszała zbiorowe interesy konsumentów [OBSZERNY WYWIAD]

Sieć Biedronka co najmniej od 2016 r. na dużą skalę naruszała podstawowe prawa konsumentów. Chodzi o ich zbiorowe interesy, dlatego UOKiK musiał wkroczyć bezpośrednio. W porównaniu do uchybień innych sieci, mamy do czynienia z przepaścią. Tłumaczenie się skalą działalności jest absolutnie niedorzeczne i niebywałe – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • Ciekawy 27.08.2020

  A co wyprawia "0range"to się w głowie nie mieści.Do Biedronki na zakupy już nie chodzę.Wspomagam małe Polskie sklepy ,kupuje w pierwszej kolejności produkty z kodem kreskowym590..... ,ale trzeba uważać na podróbki. Mogę podać przykłady z Lidla .Na opakowaniu "polski product" a kod kreskowy niemiecki,duński albo holenderski,totalny syf nie da się tego jeść.

 • Dostawca 25.08.2020

  Najważniejsze że osoby które umieściły te komentarze nie pracują w firmach nastawionych na zysk, że same nie chcą jak najwięcej zarabiać itp. Czy to ma być winą? Przecież tak każdy z nas funkcjonuje, aby tylko więcej i więcej .... Jak jest tak źle z robieniem zakupów w Biedronce to po co tam chodzisz? Masz do wyboru tyle innych sklepów, po co się męczysz. Załóż własny sklep skorzystaj z ofert franczyzowych i zobaczysz jakie to proste i rentowne zajęcie. Jesteśmy mistrzami Świata w krytykowaniu i robieniu na boku ....

 • igi 24.08.2020

  Pytanie: czy to bałagan, czy działanie systemowe. Tak czy inaczej, patrząc na liczbę podmiotów powiązanych z Biedronką, lepiej dla dostawców, żeby UOKiK nie wykończył Biedronki. Na mieście mówi się też, że rząd przymierza się do przejęcia sieci, co w sumie nawet pasuje do tej układanki.

 • SklepDlaBiednychLudzi 23.08.2020

  Kara śmiesznie niska. Przecież to wychodzi jakieś 38-40 tys. zł na sklep. Odpracują to w ciągu jednej przedświątecznej zmiany.
  Jeżeli Biedronka ma problem z ogarnianiem cen, bo prowadzi działalność na dużą skalę, to być może należy sądownie ograniczyć skalę prowadzenia działalności? Niech zamiast 3000 sklepów prowadzą 2000. Może wtedy znajdą sposób na to, żeby ceny zawsze były przy produktach i zawsze były takie same na półce, jak i przy kasie.
  Drugą kwestią jest liczba promocji. Być może zamiat dwóch sześćdziesięciostronnicowych gazetek w tygodniu niech zrobią wzorem innym jedną, kilkunastrostronnicową gazetkę na tydzień?
  Trzecią kwestią jest liczba pracowników - być może powinni zatrudnić dodatkowe osoby, skoro ten skład osobowy nie daje rady?
  Tłumaczą się w sposób żałosny, a nie zrobili nic, żeby nie dopuszczać do takiej sytuacji.

 • Kuba 22.08.2020

  Śmieszne niska kara. Praktyki będą dalej kontynuowane. Nawet będzie to zielone światło dla innych sieci.

 • Mieszkańcy 22.08.2020

  My,mieszkańcy i klienci portugalskiego sklepu "Biedronka" przy ul.Dereniowa 10/U4, na Ursynowie,w Warszawie jesteśmy bardzo niezadowoleni z usług,świadczonych w tym sklepie.
  Zazwyczaj czynne są jedynie albo jedna kasa,albo dwie kasy a kasjerka jednej z nich zamiast obsługiwać klienta,przechodzi do kas samoobsługowych,aby informować klientów o rodzaju obsługi.Kolejki do kas są codziennie ogromne!
  Poza tym trzeba bardzo często śledzić paragony a nie zawsze jest na to czas,gdyż ceny na paragonie nie zgadzają się z cenami przy danych towarach...
  Poza tym,towary nie mają bardzo często podanych cen a blaty przy kasach zapełnione są dodatkowym towarem,co stanowi dyskomfort dla klienta,który musi bardzo szybko usunąć swój towar z lady o bardzo małej powierzchni przy kasie...
  Na końcu dodam tylko,ze kasjerki tam pracujące są bardzo niemile dla klientow i często obserwuje,ze klienci podchodzą tylko do jednej "sprawdzonej" klientki,która potrafi być jednak uprzejma dla nich...
  Podsumowując,zamiast tej zagranicznej "Biedronki",życzylibyśmy sobie tak wspaniały typowo polski sklep "Topaz",jaki mają mieszkańcy przy ul.Hawajskiej...tylko jeden przystanek od nas.

 • Troxy 22.08.2020

  Niezamierzone błędy ludzkie? Dobre sobie. Pół roku jeździłem do jednej gdzie więcej niż połowa produktów nie miała ceny. Miarka się przebrała jak czytniki też przestały działać. Rozmowy z kierowniczką nic nie dały. Po prostu jak się nie podoba to do innego sklepu , co uczyniłem.

 • JomKippur 21.08.2020

  Sprawa jest ewidentnie polityczna...

 • Sprawiedliwy 21.08.2020

  Polityka firmy nastawiona jest na maxymalny zysk kosztem zdrowia swoich pracowników , a efekty takiej polityki musiały w końcu nastąpić.
  Tłumaczenie, że są to błędy ludzkie wynikające ze skali działalności to hipokryzja i chamstwo!!! Jest to celowe działania i pełna świadomość do czego takie działania kadrowo-personalne mogą doprowadzić. Słynna afera TVN gdzie obnarzono skalę naruszeń, mobbingu i dręczenia ludzi ponadnormatywną praca, brak przerw, nieosiągalne cele i wymagania ,presja, która doprowadziła tysiące ludzi do depresji,chorób kręgosłupa itp .Teraz brak cen od początku działalności tej firmy były problemy z cenami i nic nie robiono. Dziesiątki audytów, raportów tajemniczego klienta obnażały te nieprawidłowości i poza straszeniem pracowników i zrzucania winy na ,że to ich wina,lenistwo ,niesubordynacja nic nie zrobiono, nie pracowano na kompleksowym rozwiązaniem tego problemu. Firma myślała ,że będzie się dalej ,,ślizgać,, i budować swoją pozycję bazując na minimalizacji zasobów, akceptując nieuczciwe praktyki. Wiedzieli o tym i dalej wiedzą że min 10% towarów na sali sprzedaży ma nieaktualne ceny lub ich brakuje. Można codziennie iść do każdego sklepu i stwierdzić nieprawidłowości. Fakt skala działalności jest potężna, sklepy zasypywane są tysiącami produktów tzw in out ,brak odpowiedniego miejsca na eksponowanie tych produktów, brak list cenowych,brak kontroli,dziesiątki cen nie zostają ściągnięte po wyprzedaży, dużo cen spada , część zostaje nierozniesiona bo brakuje rąk do ich rozniesienia bo klient czeka przy kasie i jest sfrustrowany długim czasem oczekiwania, a firma obiecała ,że wszystkie kasy będą uruchomione 🤣😅😂 Wiemy wszyscy jak jest 6-8 kas a pracują max 2 !!! bo koszty personalne są ,,sztywne,, nie ma zgody prezesa na ich zwiększenie .No bo wtedy hasło,,codziennie niskie ceny ,,było by nieaktualne. Także firma nie zainwestowała przez tyle lat w skuteczny system, teraz niech za to płaci .Może , choć w to nie wierzę poprawi się jakoś pracy ,a kierownicy nie będą musieli ze swojej pensji płacić za mandaty z PIS,PIH,PIP za uchybienia ,których autorem jest ich pracodawca ,który prowadzi politykę spychologi nie biorąc na siebie odpowiedzialności za cały ten bałagan

 • fryc 21.08.2020

  wydaje się to dużo.wg.mnie mało.dlaczego?te 115 milionów to nędzne ok 3-5%zysku za rok.mały sklep na dzień dobry dostaje parę stów,za coś takiego może i parę tysięcy.to nawet dla niektórych kilkadziesiąt procent zysku w roku.dla biedronki powinno być ponad miliard,wtedy to byłaby w miarę dotkliwa kara.te 115 milionów to tak jak dla małego sklepu 10zł.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także