24.08.2020/15:35

UOKiK chce zająć się transakcją przejęcia Tesco przez sieć Netto. Powiadomił już Komisję Europejską

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl ujawnił, że urząd zgłosił do Komisji Europejskiej deklarację gotowości przejęcia postępowania ws. transakcji przejęcia przez Salling Group – właściciela sieci Netto – polskich aktywów sieci Tesco.

Największa obecnie transakcja na rynku detalicznym – przejęcie ponad 300 sklepów Tesco przez Salling Group, właściciela sieci Netto – jako sprawa dotycząca podmiotów międzynarodowych jest badana przez Komisję Europejską, do której prerogatyw należy wydanie decyzji. Jak ujawnił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, kierowany przez niego urząd chciałby przejąć to postępowanie i wystąpił w tej sprawie do KE.

– Tego typu duże transakcje, mające miejsce na rynku krajowym, trafiają do Komisji Europejskiej jako organu właściwego do podjęcia decyzji o zgodzie, zgodzie warunkowej bądź odmowie zgody na dokonanie koncentracji, właśnie po to, by zapewnić skuteczną ochronę konkurencji na rynku Unii Europejskiej. Naturalnie w przypadku tego typu transakcji krajowy nadzorca może wystąpić o przejęcie postępowania. Zgłosiliśmy do KE chęć przejęcia, by zbadać w jaki sposób ta transakcja wpłynie lokalnie na konkurencję na rynku. Czekamy obecnie na decyzję Komisji Europejskiej, nie mogę więc jeszcze poinformować, czy postępowanie będzie prowadzone przez Komisję czy przez UOKiK.

Prezes UOKiK podkreślił, że tego rodzaju procesy koncentracyjne muszą przejawiać szczególne zainteresowanie urzędu, ponieważ konkurencja podmiotów na poziomie lokalnym sprzyja ochronie praw konsumenta.

– Musimy zadbać o to, by była to zdrowa konkurencja, bo w przypadku jej braku, przekroczenia pewnych udziałów w rynku, podmioty mogą dążyć do tego, by stosować wyższe marże niż na obszarach, gdzie konkurencja jest mniejsza. Dlatego musimy zapewnić różnorodność i wystarczającą konkurencję również na rynkach lokalnych. Jesteśmy gotowi, by przeprowadzić to postępowanie jak zawsze rzetelnie i w trosce o zapewnienie ochrony konkurencji na rynku krajowym – zapewnił.

Wobec postępującej konsolidacji rynku detalicznego takich transakcji może być coraz więcej i mogą mieć rosnącą skalę. Jak zapewnia prezes Chróstny, UOKiK dysponuje wystarczającymi zasobami i potencjałem, by sprostać rosnącym wyzwaniom.

– Gotowi jesteśmy elastycznie dostosowywać mechanizmy analityczne do kolejnych wyzwań. Jeśli okaże się, że dotychczasowe zasoby w jakimś stopniu byłyby niewystarczające, to zwiększymy je. Priorytetem dla mnie jest ochrona konkurencji i konsumentów – efektywnie, skutecznie i na najwyższym poziomie. To jest mój cel i szczególna, indywidualna, odpowiedzialność jako prezesa UOKiK – podkreślił Tomasz Chróstny.

Warto przypomieć, że władze sieci Netto spodziewają się że uzyskają od UOKiK zgodę na przejęcie sieci ponad 300 sklepów Tesco w  Polsce przed końcem 2020 r. Termin wydaje się dość racjonalny, chociażby ze względu na to, że sieci sklepów obu operatorów nie nakładają się, ale raczej uzupełniają na polskim rynku. A tym samym nie konkurują ze sobą bezpośrednio na poszczególnych lokalnych rynkach.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Melania 01.10.2020

  Czekamy już aby jak najszybciej netto nas przejęło u nas w sklepie powinno być 18 osób powierzchnia 850 m zostały tylko 4 etaty całe a reszta to jest umowa zlecenie a przeważnie uczniowie którzy mogą przyjść do pracy po 17:00 nie ma w co ręce włożyć Nie wiadomo co robić wyzysk jedno słowo to jest po prostu koszmar ale Czekamy do końca jak nie polepszenie warunków pracy to odprawy tyle Wytrzymaliśmy wytrzymała dłużej

 • Melania 01.10.2020

  Czekamy już aby jak najszybciej netto nas przejęło u nas w sklepie powinno być 18 osób powierzchnia 850 m zostały tylko 4 etaty całe a reszta to jest umowa zlecenie a przeważnie uczniowie którzy mogą przyjść do pracy po 17:00 nie ma w co ręce włożyć Nie wiadomo co robić wyzysk jedno słowo to jest po prostu koszmar ale Czekamy do końca jak nie polepszenie warunków pracy to odprawy tyle Wytrzymaliśmy wytrzymała dłużej

 • bp 28.08.2020

  Na tych największych będą mieszkania.

 • Laura 25.08.2020

  Insider: podobno tak lub raczej z pewnością. A co z pozostałymii 17? Czy redakcja WH zna jakieś nowe fakty? Czy w tych, które Tesco jeszcze ma poprawi standard? Także pasaże są źle zarządzane

 • Insider 25.08.2020

  Są sprzedane do Echo Investment

 • Laura 24.08.2020

  A co z innymi Tesco? Miała być sprzedana Kapelanka, Widzew a tu cisza. Co z pozostałymi tymi największymi, gdzie panuje straszny bałagan?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także