03.12.2019/12:23

Tomasz Syller, Spar Group: We always pay on time, not some time [PEŁNY WYWIAD]

- Jeden z przedstawicieli naszego inwestora mawia: „We always pay on time, not some time”. To fundament naszego biznesu. Producenci, którzy nam zaufali wiedzą, że płacimy zawsze - mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Syller, prezes Wasz Sklep Spar, spółki zależnej Spar Group.

Wywiad przeprowadzony został we wrześniu 2019 r.

Polski rynek detaliczny jest niezwykle konkurencyjny, handel pracuje na niskich marżach, a otoczenie polityczne i legislacyjne nie sprzyja branży. Dlaczego w takiej sytuacji Spar chce inwestować w Polsce?

Dlatego, że jest to rynek gigantycznych możliwości. W Polsce funkcjonuje ponad 80 000 sklepów z tego większość to sklepy niezależne. To oznacza, że jest obszar, żeby rozwijać podstawową działalność, jaką zajmuje się the SPAR Group Limited, czyli organizowanie sieci partnerskiej. Polska to 6-ty rynek w Europie. Skoro udało nam się zrealizować inwestycje w Irlandii – na dużo mniejszym rynku, z niezwykłym sukcesem, to oznacza, że tak interesujący i duży rynek, jakim jest Polska, stwarza jeszcze większe perspektywy.

Jakie?

Przede wszystkim to możliwości współpracy z dużą liczbą niezależnych detalistów – którzy szukają dużego, wiarygodnego i stabilnego partnera. Po drugie szansą jest rosnący poziom konsumpcji w Polsce, a polski konsument to klient świadomy, oczekujący produktów dobrej jakości i chętnie kupujący w dobrze zaopatrzonych sklepach. Po trzecie naszą przewagą jest międzynarodowa sieć i doświadczenie – możemy zapewnić partnerom takie wyroby, które są niedostępne w innych placówkach. Po czwarte mamy szerokie doświadczenie w sprawnej i efektywnej logistyce dostaw – co oznacza doskonałe i terminowe zatowarowanie sklepów. Dla partnerów to bezwzględnie atut, który może istotnie wpływać na ich obroty i zwiększanie bazy klientów.

A może Spar inwestuje w Polsce, bo musi szukać alternatywy dla rynku RPA, gdzie sytuacja społeczno-polityczno-gospodarcza staje się z roku na rok coraz bardziej skomplikowana i trudna?

To nieprawda. Rynek w RPA jest podzielony pomiędzy trzech głównych graczy. Dla Spar to kluczowy rynków, generujący istotną część przychodów. Przy tak silnej pozycji w RPA firma ma zagwarantowaną efektywną działalność na lata. Wyjście za granicę to raczej opcja na rozbudowę sieci i wykorzystanie wieloletniego doświadczenia. Wydaje się czymś naturalnym, że zarząd podjął decyzję o tym, żeby dywersyfikować biznes. Inwestycja w Polsce nie jest pierwszą afrykanerską inwestycją, najpierw była Irlandia, później Szwajcaria, Sri Lanka.

Tak, to ciekawe, że the SPAR Group specjalizuje się w restrukturyzacji i odbudowywaniu pozycji firm, które popadły w kłopoty.

Pozycja sieci SPAR w RPA nie jest przypadkowa, tam nikt nikomu nie dał nic za darmo, niczego nie podarował. Sądzę, że jest to efektem kultury organizacji, która spowodowała, że powstał zespół świetnych menadżerów, którzy mają doskonałe kompetencje. Ludzi, którzy pojawiając się w nowych przedsięwzięciach i wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, potrafią zaszczepić nową kulturę organizacji menadżerom na kolejnych rynkach. Dają firmie potencjał, który popycha ją we właściwymi kierunku i buduje jej konkurencyjność. Oczywiście ważne są też pieniądze, które inwestor musi wyłożyć na rozwój firmy. Tak,aby uwolniona energia kadry menadżerskiej lokalnych firm pomogła dokonać skoku rozwojowego i zaowocować odbudowaniem firmy na lokalnych rynkach.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • WSS 11.12.2019

  Generalnie to zarząd PiP i jednocześnie Wasz Sklep Spar (praktycznie ten sam skład zarządu:-)) w zaproszeniu do ukladu z wierzycielami - totalnie obnażył się w kwestii swojego dotychczasowego antysukcesu i fiaska sanacji (permanentne złe zarządzanie spółką i sklepami) oraz z zamiarów przyszłych "inwestorów" wobec dostawców i wynajmujących. Z pisma wynika, że PiP jest pusty jak bęben i podobnie Wasz Sklep Spar wspierany pożyczkami Wójka Grahama. Jak pójdzie coś nie tak i Wujek się obrazi... to wszyscy znowu zostaną na lodzie... Ci sami ludziei "położyli" PiP w restrukturyzacji mając kolejne, bieżące długi i nadszarpniętą reputację nierzetelnych kupców oraz z drugiej strony Ci sami ludzie siadają teraz z kontrahentami, których chcą w 90% okraść i dalej zaproponować współpracę jako Spar (w Polsce to fenomen, bo są już dwa działające Spary...z tym, że afrykański dalej nieformalnie). Pan Syller powinien w takim razie zmienić już wyświechtany slogan na "We pay 10% on time,the rest sometime"

 • Ksiegowy 04.12.2019

  Piotr i Paweł robi jakieś 50-60mln miesięcznie w 65 sklepach Wiec mówimy tu o sieci która generuje obrót na poziomie 1% Biedronki

 • Darc 04.12.2019

  A ile obrotu ten nowy Spar robi teraz w Polsce, bo z mojej wiedzy daleko im do miliarda?

 • Wierzyciel 03.12.2019

  Kupiliście firmę za 1euro wiec długi będą spłacone do zera?

 • Gość 03.12.2019

  Towar chcą za podanie ręki hee

 • Ekspert 03.12.2019

  Ale po co redakcja promuje tego Pana , powtarzając wywiad i wrzucając na stronę główną!Reklama tego ze beda płacić w terminie czy ze w ogóle beda płacić?Rozumiem ze teraz inwestor wrzucił pare złoty i Pan Tomasz się lansuje, co będzie jak pieniądze zainwestowane się skończą?Blue City to narazie żadna rewelacji do wyników finansowych na plus w tej lokalizacji dużo jeszcze brakuje!Na dziś cały czas nie ma Spar za bardzo nic do zaoferowania kilka tysięcy indeksów w Magazynie w cenach dużo większych niż np. w lokalnych hurtowniach lub Eurocashu. Zobaczymy za 6-9 miesięcy jak będzie z tym "We always pay on time, not some time"Powiedzcie jakie straty są za 2019r , jakie lfl na sklepach?Komuś się wydaje że marką Spar zwojuje rynek FMCG w Polsce..hihihih skończy się w optymistycznej wersji na 100 mizernych sklepach bo wyposażenie to nie wszystko co przyciąga klienta i obrotach max 1.5mld zł

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.