05.12.2020/08:51

TOP 10 wiadomości tygodnia: Action, Eurocash, Amazon Polska, Carrefour, Market Plus – GK Specjał, Spar, Biedronka

Rozwój sieci franczyzowych sklepów należących do polskich i krajowych operatorów, a także sieci dyskontów, podatek handlowy, bunt pracowników Amazon Polska i wspólne działania  najemców galerii handlowych – to tylko niektóre wiadomości, o których było głośno w tym tygodniu.

1. Sieć Action otworzy swój 100. dyskont w Polsce. Sklep ruszy w Warszawie
Sieć dyskontów przemysłowych Action otworzy w parku handlowym Zielony Targówek, przy ul. Głębockiej 13 w Warszawie swój 100. sklep. Firma podkreśla, że jest to kamień milowy w rozwoju na polskim rynku detalicznym.

2. Eurocash chce pozyskać 1 mld zł z emisji obligacji. Wiemy jakie projekty grupa chce rozwijać za pozyskane fundusze
Pierwsza emisja obligacji na kwotę do 200 mln zł z ustanowionego przez Grupę Eurocash programu, którego wartość opiewa na 1 mld zł nastąpi jeszcze w 2020 r., czyli w najbliższych tygodniach. Firma chce spłacić część zadłużenia wobec banków i przygotować się do intensywnego rozwoju kluczowych projektów detalicznych, takich jak Delikatesy Centrum, Duży Ben, czy Frisco.pl.

3. Wrzenie w Amazon Polska. Pracownicy wzburzeni proponowaną wysokością bonusu grudniowego. Niewykluczone kolejne protesty
1 grudnia 2020 r. Amazon Fulfillment Poland przekazał do konsultacji organizacjom związkowym regulamin "Bonusu grudniowego". Proponowana wysokość premii – 600 zł brutto – wywołała wzburzenie wśród części załogi. Związkowcy prowadzą konsultacje i proszą pracowników o deklarację wspólnego udziału w ewentualnych protestach. Dotychczas "zdecydowana większość" uczestników konsultacji deklaruje udział w akcjach protestacyjnych.

4. Przybywa franczyzowych supermarketów Carrefour
W nowym centrum handlowym Dekada Nysa otwarty został kolejny franczyzowy supermarket sieci Carrefour. Obecnie na rynku działa już 21 takich placówek, a Carrefour zapowiada dalsze inwestycje w  ten format. 

5. Biedronka zmienia zasady gry na rynku. Sieć przyspiesza wycofanie jaj klatkowych z oferty, to oznacza potężną zmianę dla producentów
Dotychczas ze sprzedaży jaj klatkowych zrezygnowało kilka dużych sieci handlowych, jednak to decyzja Biedronki – największego w Polsce detalisty – radykalnie wpłynie na cały rynek produkcji i dystrybucji jaj w Polsce i oznacza początek dużych zmian w strategiach producentów, którzy muszą przestawić swój model biznesowy na bardziej przyjazny dla zwierząt. Operator zapowiedział przyspieszenie o cztery lata zapowiedzianego wcześniej na 2025 r. procesu rezygnacji ze sprzedaży pod marką własną popularnych jaj trójek.

6. Spar ogłosił globalne partnerstwo z Too Good To Go
Spar International, centrala sieci Spar, ogłosił globalne partnerstwo z szybko rozwijającą się firmą Too Good To Go. Przedsiębiorstwa Spar zaoferują konsumentom innowacyjne rozwiązanie pozwalające ograniczyć marnotrawstwo żywności w sklepach w całej Europie.

7. Market Plus – GK Specjał wprowadza nowy koncept handlowy we franczyzie i poszerza ofertę asortymentową

Hurtownik chce rozwijać markę Market Plus w większych placówkach. Detaliści mają zyskać na rentowności biznesu.

8. Paweł Musiał, prezes Profi Rom Food: Planujemy rewolucyjną aplikację mobilną. Połączymy usługi prowadzenie konta i płatności z aplikacją zakupową
W przypadku takich sieci jak Profi trzeba zostawić e-grocery na później, gdy segment osiągnie opłacalność. Natomiast w przypadku aplikacji mobilnej planujemy ucieczkę do przodu – mówi w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Paweł Musiał, prezes Profi Rom Food, spółki zarządzającej siecią ponad 1350 supermarketów na rynku rumuńskim.

9. Listopad ze wzrostem cen
GUS podał szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 roku.

10. Ważą się losy podatku handlowego. PIH: Danina pomoże małym sklepom
Nie wiadomo, czy podatek od sprzedaży detalicznej wejdzie w życie 1 stycznia, czy może polski parlament po raz kolejny go odroczy, w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ciągnącej się od 2016 r., kiedy to Komisja Europejska zablokowała wejście w życie polskiej daniny.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Franz 07.12.2020

    Tak Musial w topie Pana redaktora :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także