20.02.2021/08:36

TOP 10 wiadomości tygodnia: Lewiatan, Dino, BP i Wild Bean Cafe, Aldi, Spar, Auchan, zachodnie sieci vs. chińscy detaliści

Jak zwykle podsumowujemy kolejny tydzień w branży handlowej. Detaliści nie ustają w poszukawniu nowych możliwości rozwoju i wydłużenia pracy w tygodniu. Kolejna sieć sklepów będzie mogła otwierać swoje placówki w niedziele. Przyjrzeliśmy się też zmianom w prawie. Niestety, projekt nowej ustawy o przewadze kontraktowej ma wiele błędów. Uderzy w sieci handlowe i nie pomoże rolnikom. 

1. Sklepy sieci Lewiatan będą mogły handlować w niedziele. Operator rozwija usługę „Moja Paczka”
Spółka Lewiatan Holding z Grupy Eurocash podpisała umowę z firmą Pointpack S.A. dotyczącą współpracy w zakresie zorganizowania i prowadzenia w sklepach sieci handlowej działającej pod nazwą Lewiatan obsługi przesyłek kurierskich. Dzięki wprowadzeniu tej usługi markety będą miały status placówki pocztowej, co według obowiązującego prawa pozwoli im otwierać się w niehandlowe niedziele.

2. Sieć Dino zainstaluje panele fotowoltaiczne na terenie trzech magazynów i na dachach kilkuset supermarketów
Dino Polska S.A., rozpoczyna kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii. Obejmą one instalacje paneli fotowoltaicznych na terenie trzech centrów dystrybucyjnych spółki oraz na dachach kolejnych kilkuset marketów Dino w całej Polsce.

3. Śnieżna zima i "zamknięte" galerie spowodowały silny spadek sprzedaży w sklepach
Zgodnie z danymi GUS nominalna sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w styczniu o 6,0 proc. r/r wobec spadku o 0,8 proc. w grudniu, co było poniżej konsensusu rynkowego (-5,0 proc.) i powyżej naszej prognozy (-6,5 proc.).

4. Zachodnie sieci przegrały walkę z chińskimi detalistami. Handel w Chinach zaskakuje innowacjami i technologiami przyszłości [WYWIAD]
Ireneusz Ozga, CEO VICI Group oraz Jerzy Glinka, przewodniczący rady nadzorczej VICI Group - przedstawiciele firmy specjalizującej się w eksporcie produktów m.in. do Chin - w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl opowiadają o chińskim rynku handlu spożywczego, nowych technologiach wykorzystywanych w sklepach, oraz o tym, dlaczego europejskie i amerykańskie sieci handlowe nie poradziły sobie w Chinach i w konsekwencji musiały się z tego rynku wycofać.

5. Projekt nowej ustawy o przewadze kontraktowej pełny błędów. Uderzy w sieci handlowe, ale nie pomoże rolnikom
Projektowana przez rząd nowa ustawa o przewadze kontraktowej, która ma zastąpić obecnie obowiązującą i stanowi imlementację w polskim prawie unijnej dyrektywy, roi się od błędów. Zdaniem Marii Kanak z kancelarii DZP, planowane zmiany wydają się ponadto "zbyt sztywne, kazuistyczne, niedostosowane do praktyki obrotu i jej wielowymiarowości".

6. BP chce wprowadzić do hiper- i supermarketów Auchan kawiarnie Wild Bean Cafe
Pod koniec 2020 r. na stacjach sieci BP w Polsce ruszyły pierwsze sklepy convenience pod szyldem Easy Auchan, to dopiero początek współpracy obu firm. Barbara Wiążewska, szefowa Działu Retail, BP w Polsce podkreśla, że widzi o wiele większy potencjał współpracy z francuską siecią, która mogłaby objąć m.in. wprowadzenie punktów kawiarnianych Wild Bean Cafe do sklepów Auchan.

7. Sieć Aldi szykuje się do uruchomienia e-sklepu z żywnością! Aldi Nord i Aldi Süd pracują wspólnie nad projektem
Aldi Süd i Aldi Nord powołały wspólną spółkę, która ma za zadanie umocnić dyskonterów w sprzedaży przez internet produktów non-food, a zarazem przygotować obie siostrzane sieci do uruchomienia e-sklepu spożywczego.

8. Obroty sieci Spar w Polsce wzrosły o 38 proc. Grupa wyjaśnia skąd ten wzrost
Południowoafrykańska Spar Group, będąca operatorem sieci Spar m.in. w Polsce, podała wyniki za okres 18 tygodni zakończonych 29 stycznia 2021 roku. Przyniosły one wzrost sprzedaży o 9,8 proc. 

9. Auchan poszerza zasięg sklepu internetowego. Operator odświeża witrynę, rozwija dostawy i inwestuje w sieć punktów click&collect
Auchan Retail Polska rozwija usługi związane z zakupami online. Od 15 lutego br. sieć wprowadza na terenie Wrocławia usługę dostawy produktów zamówionych na stronie internetowej bezpośrednio do domów konsumentów. Detalista udostępnia też opcję płatności online. Ponadto Auchan otwiera 30 nowych punktów odbioru zakupów w 6 miastach, w których usługa click&collect dostępna jest od lipca ub. roku. Są to Wrocław, Kraków, Katowice, Trójmiasto, Poznań oraz Łódź.

10. Posłowie Lewicy domagają się specjalnych masek dla pracowników handlu
Obsługa sklepów jak dotąd pracowała tradycyjnych maseczkach, najczęściej wykonanych z materiału lub przyłbicach. Posłowie Lewicy zwrócili się do ministra zdrowia z wnioskiem, żeby rząd zapewnił im lepszą ochroną i wyposażył w maski z filtrami HEPA.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także