25.04.2020/07:45

TOP 10 wiadomości tygodnia: Tesco, Biedronka, Dino, Spar, Polska Grupa Detalistów

To był kolejny tydzień obfitujący w ważne informacje. Branża handlowa żyła oczekiwaniem na rządowe deklaracje w sprawie tego, kiedy ruszą sklepy w centrach handlowych. Pojawiły się też nowe analizy wpływu koronawirusa na sektor handlowy. Ujawniliśmy ponadto, że sieć Tesco po raz kolejny nieskutecznie próbowała opuścić Polskę.

1. Tesco nie udało się sprzedać sklepów w Polsce. Nieoficjalnie: sieć nie zrezygnuje z wyjścia z naszego rynku [TYLKO U NAS]
Sprzedaż Tesco Polska po raz kolejny się nie powiodła. Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, brytyjski operator w lutym br. - tuż przed zakończeniem roku finansowego - zamierzał zakończyć negocjacje i ogłosić, kto przejmie jego biznes w Polsce. Jednak w ostatniej chwili władze brytyjskiej sieci zmieniły plany.

2. Nieoficjalnie: Centra handlowe w Polsce ruszą 18 maja!
Według nieoficjalnych informacji dziennika „Rzeczpospolita” i serwisu rp.pl galerie handlowe mogą zacząć działać już 18 maja. Jednak istnieć będzie sporo obostrzeń dla klientów i pracowników oraz właścicieli przestrzeni handlowych.

3. Dino ma już ponad 1250 sklepów. Sieć nie zwalnia tempa ekspansji
W pierwszym kwartale 2020 r. sieć Dino "zakończyła proces inwestycyjny" dotyczący uruchomienia 39 sklepów. Formalnie do końca marca uruchomionych zostało 16 placówek, a kolejne 23 oczekiwały na otwarcie.

4. Sieci API Market i Twój Market wchodzą do Polskiej Grupy Detalistów. UOKiK wydał zgodę [TYLKO U NAS]
Do Polskiej Grupy Detalistów, utworzonej w 2019 roku przez właściciela sieci Topaz Zbigniewa Paczóskiego, oraz SPS Handel, dołączają już oficjalnie dwie kolejne sieci - Twój Market oraz API Market. Prezes UOKiK wydał na to zgodę.

5. Bardzo mocny spadek sprzedaży detalicznej w marcu! Sklepy spożywcze na małym plusie
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2020 r. była niższa niż przed rokiem o 9 proc. (wobec wzrostu o 1,8 proc. w marcu 2019 r.). W porównaniu z lutym 2020 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,3 proc.

6. Premier Morawiecki: Nie planujemy zmian dotyczących godzin dla seniorów w sklepach
Premier Mateusz Morawiecki pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej przez wiadomoscihandlowe.pl o to, czy rząd planuje przesunięcie godzin dla seniorów w sklepach na inne godziny niż 10-12, odparł, że aktualnie takie zmiany nie wchodzą w grę.

7. Wielkanoc trudna dla sklepów. Sprzedaż mocno spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym [ANALIZA]
Jak wskazują eksperci firmy Nielsen wartość sprzedaży koszyka wielkanocnego 2020 vs 2019, spadła o 10 proc. Najlepiej przed tegorocznymi świętami sprzedawały się farby do włosów, a najbardziej spadła wartość sprzedaży figurek czekoladowych.

8. Biedronka planuje renegocjację czynszów
Jeronimo Martins, właściciel Biedronki chce renegocjować płacone przez sieć czynsze. Firma argumentuje, że musi szukać dodatkowych pieniędzy, ponieważ wydaje sporo na środki czystości czy dodatkowe pensje.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.