02.12.2016/08:34

TOP10 największych sieci spożywczych na świecie w 2016 r

Walmart, Costco, Amazon, Carrefour, Kroger, Seven & I, Schwarz Group, Aldi, Auchan, Tesco – tak wygląda TO10 największych firm handlowych działających na globalnym rynku dystrybucji żywności. Ranking “Top 10 Global Grocery Retailers 2016” przygotowali analitycy serwisu Planet Retail.

W obliczu coraz większych wyzwań na rynku handlowym, wzrost sprzedaży największych światowych detalistów spożywczych staje się coraz trudniejszy. Łączna sprzedaż Top 10 największych graczy wzrosła w roku 2016 o 3,6 proc. Jednakże, po wyłączeniu z zestawienia firmy Amazon, a następnie sieci dyskontowych z Grupy Schwarz i Aldi, wzrost wyniósł odpowiednio tylko 2,5 proc. i 1,9 proc.

Największą zmianą w pierwszej trójce największych operatorów handlowych był spadek sieci Carrefour z pozycji trzeciej na czwartą. Na trzecie miejsce wskoczył gigant e-commerce firma Amazon, który w kolejnych latach może wyprzedzić także sieć Costco. Z sieci obecnych w Polsce w górę zestawienia przesunęły się Auchan I Aldi, zaś Tesco spadło na 10 pozycję i prawdopodobnie już w przyszłym roku wypadnie z zestawienia.

Jednak według ekspertów Planet Retail czarnym koniem zestawienia jest Schwarz Group, do której należą sieci Lidl i Kaufland, a która do 2021 r. może dostać się na czwarte miejsce w TOP 10. Będzie to efektem wzrostu firmy na rynkach Europy, w tym Wielkiej Brytanii, a także rychłym wejściem do USA. Jeśli Lidl odniesie sukces na rynku amerykańskim, to może okazać się to głównym motorem wzrostu firmy na następną dekadę, a nawet dłużej. Należy jednak zaznaczyć, że w tegorocznym rankingu niemiecki operator zanotował spadek w zestawieniu.

Pełna analiza w serwisie Planet Retail

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • schmeichel 02.12.2016

    a gdzie stonka?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.