07.01.2021/12:21

Trwają dwutorowe prace nad uregulowaniem franczyzy w Polsce. Która opcja zwycięży?

Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje raport Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Faktyczna nierówność stron umowy franczyzy w Polsce”. Urząd chwali raport i zapewnia jednocześnie, że nie będzie on traktowany przez ministerstwo bezkrytycznie. Równocześnie trwają prace nad Kodeksem Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy. Patronuje im Rzecznik MŚP, który przekonuje, że wspólnie wypracowane zasady będą lepsze od ustawowych regulacji – relacjonuje „Puls Biznesu”.

Prace nad uregulowaniem rynku franczyzy w Polsce przebiegają dwutorowo. Ministerstwo Sprawiedliwości pochyla się nad raportem Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Faktyczna nierówność stron umowy franczyzy w Polsce”, a jednocześnie środowisko przedsiębiorców wraz z Rzecznikiem MŚP pracuje nad Kodeksem Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy – portal wiadomoscihandlowe.pl jako pierwszy ujawniał zarówno raport IWS, jak i założenia Kodeksu Dobrych Praktyk (linki pod tekstem).

Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, zapewnia w „PB”, że resort dostrzega problem nierówności stron systemów franczyzowych. Jak wyjaśnia, sygnalizowali go m.in. franczyzobiorcy sieci Żabka. Dlatego zlecono głównemu think tankowi ministerstwa – IWS – sporządzenie ekspertyzy diagnozującej istniejący stan prawny i identyfikującej wszystkie patologie wymagające uregulowania.

Urzędnik uważa, że raport zawiera propozycje zmian przepisów, które posłużą uzdrowieniu sytuacji i przywróceniu równowagi między stronami umów franczyzowych, jednak zaznacza, że w trakcie dalszych prac oceniana będzie zasadność poszczególnych sugestii. Romanowski podkreśla przy tym, że raport jest bardzo dobrze przyjmowany przez rynek – zarówno franczyzobiorców, jak i przez sieci „działające na zdrowych zasadach”.

Trwa dyskusja w środowiskach biznesowych. Szeroko dyskutowany jest m.in. proponowany obligatoryjny – pod rygorem nieważności – zapis umowny, uprawniający franczyzobiorcę do żądania zmniejszenia opłaty franczyzowej w przypadku niezawinionego okresowego zmniejszenia przychodów (np. w sytuacji, gdy trwa remont ulicy lub chodnika przy sklepie). Cytowany przez „PB” Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych największego operatora franczyzy w Polsce, sieci Żabka, jest zdania, że taki zapis całkowicie pozbawiłby franczyzę sensu. Uważa, że franczyzobiorcy korzystaliby dzięki niemu z okresów dobrej koniunktury, nie ponosząc odpowiedzialności w okresach jej pogorszenia.

Menedżer Żabki Polska krytykuje także inną propozycję, zawartą w raporcie – uprawniającą franczyzobiorców do żądania pisemnego zapewnienia organizatora sieci o korzyściach płynących z przystąpienia do niej. Zwraca uwagę, że szereg tego rodzaju gwarancji występuje w umowach franczyzowych. Kubczak jest zdania, że raport ma charakter interwencyjny i zachęca, by podstawą ewentualnych zmian ustawowych stał się Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy, nad którym pracują przedsiębiorcy pod auspicjami Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Tę opinię podziela sam rzecznik, Adam Abramowicz, który w rozmowie z „PB” przekonuje, że wspólnie wypracowane zasady będą lepsze od ustawowej regulacji. Jak podkreśla, prawo nie powinno znacząco ingerować w swobodę zawierania umów, ponieważ może to szkodzić biznesowi. Zaznacza, że regulacja stworzona bez uwzględnienia głosu przedsiębiorców może prowadzić do absurdów.

Abramowicz postuluje kilka rozwiązań, które zapewniom franczyzobiorcom uczciwe traktowanie i możliwość swodobnego wycofania się z systemu franczyzowego – m.in. chodzi o ograniczenie okresu wypowiedzenia umowy maksymalnie do trzech miesięcy oraz zniesienie zakazu konkurencji, który uniemożliwia przedsiębiorcom przeniesienie się do innej sieci.

Czytaj więcej w „Pulsie Biznesu”

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także