07.02.2017/16:26

Trwają konsultacje nowego wzoru deklaracji VAT

Wprowadzenie w życie nowego wzoru deklaracji ma uprościć zasady rozliczeń VAT przez polskich przedsiębiorców. Polski przedsiębiorca musi poświęcić na te rozliczenia znacznie więcej czasu niż przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Projekt, złożony przez grupę posłów Kukiz15, został pod koniec stycznia skierowany w ramach konsultacji do BCC.

BCC pozytywnie ocenia propozycję uproszczenia wzoru deklaracji VAT. Znaczne ich skomplikowanie utrudnia przedsiębiorcom prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług. Bezbłędne uzupełnienie znacznej liczby rubryk wymaga niekiedy eksperckiej znajomości przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Na skomplikowanie deklaracji VAT składa się m.in. wielość pozycji, w których należy wykazać poszczególne czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Rozliczeń przedsiębiorcom nie ułatwia również terminologia stosowana w deklaracji (zaczerpnięta wprost z ustawy o podatku od towarów i usług) – nazewnictwo może być niezrozumiałe dla odbiorcy nieposługującego się językiem prawnym.

Wśród pomysłów projektodawców znalazł się postulat, aby w deklaracji VAT uwzględnić informację o skorzystaniu przez podatnika z prawa do odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu użycia pojazdu samochodowego. Jednocześnie wycofana ma być dotychczas składana w tym zakresie informacja VAT-26. Tego rodzaju zmiana zdjęłaby z podatników uciążliwy obowiązek wykazywania szczegółowych danych o pojazdach w przypadku których podatnik korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnym zakresie. Projektodawcy słusznie wskazali, że na etapie składania deklaracji VAT organy podatkowe nie potrzebują więcej informacji, a ewentualne wątpliwości mogą rozwiać podejmując odpowiednie środki weryfikacyjne przewidziane w ramach poszczególnych procedur podatkowych. Istotna uciążliwość w ramach obowiązującej regulacji to również krótki, siedmiodniowy termin na złożenie informacji VAT-26. Nie ma przeszkód, aby ta informacja wpływała do organu podatkowego w chwili złożenia deklaracji.

Autorzy propozycji zmian podkreślają, że duża część informacji o rozliczeniach podatnika jest obecnie przekazywana w formacie jednolitego pliku kontrolnego, więc dodatkowe raportowanie tych samych informacji w deklaracjach VAT jest całkowicie zbędne. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do przesyłania danych z ewidencji VAT w formacie JPK. Praca nad projektem daje więc szansę na opracowanie wzoru deklaracji, która będzie uzupełniana danymi z JPK, a nie takiego wzoru deklaracji, który powiela informacje pochodzące z JPK.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.