01.06.2021/10:20

Trzeba zliberalizować, a nie zaostrzać przepisy o handlu w niedziele! - apelują przedsiębiorcy w reakcji na burzę wokół działań Kauflandu

Czas zlikwidować zakaz handlu w niedzielę. Projekt ten nie spełnił oczekiwań społecznych, a w czasach pandemii koronawirusa jest tylko generatorem strat dla mocno poobijanej branży handlowej i usługowej - apeluje Północna Izba Gospodarcza.

Organizacja zauważa, że handlowych niedziel w 2021 r. formalnie ma być tylko siedem, a trzy już częściowo przepadły z powodu lockdownu galerii handlowych. PIG w Szczecinie stoi na stanowisku, że "należy wsłuchać się w głos przedsiębiorców i zrezygnować z obostrzenia, które tak naprawdę nikomu się nie podoba".

– Nie jestem ani zwolenniczką ani przeciwniczką handlowych niedziel. Tutaj głos powinien należeć do konsumentów i przedsiębiorców. Ostatnie miesiące pokazują, że klienci szukają miejsc, gdzie będą mogli zrobić zakupy w niedzielę, a kolejne sklepy wykorzystują nieprecyzyjne przepisy i otwierają swoją działalność – mówi cytowana w komunikacie prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Najnowszy apel przedsiębiorców to reakcja na ożywioną dyskusję wokół niedziel handlowych, jaka wywiązała się w związku działaniami sieci Kaufland. - Będzie to kolejna sieć po Intermarche, Lewiatanie i Polomarkecie, która zamierza otworzyć się w niedzielę, wiele wykorzystuje kruczek prawny pozwalający na takie działanie, gdy sklep prowadzi również działalność pocztową. Kaufland jeszcze się nie otworzył, ale może to zrobić w każdej chwili. Taka sytuacja wywołała oburzenie polityków PiS i związkowców. Efekt? Zapowiedź przygotowania zaostrzenia ustawy dotyczącej handlu w niedzielę. W opinii Północnej Izby Gospodarczej jest to zły kierunek działania - tłumaczy PIG.

- Wolność gospodarcza to jedna z największych wartości jaką posiadamy - mówi Hanna Mojsiuk. - Sklepy chcą sprzedawać w niedzielę, konsumenci chcą robić zakupy, należy więc opracować przepisy, które zabezpieczą interesy przedsiębiorców i pracowników. Istnieje szereg mechanizmów, które pozwalają na to, by wprowadzić handel w niedzielę i jednocześnie nie zmuszać pracowników do pracy, gdy tego nie chcą. Mowa np. o dobrowolnej pracy w niedzielę, dodatkowych premiach motywacyjnych czy opracowaniu systemu, że pracownicy nie mogą pracować w więcej niż jedną niedzielę w miesiącu. Przykłady kreatywnych marketów pokazują, że zakaz handlu w niedzielę to błąd, nieszczelny przepis, który nie ma dzisiaj uzasadnienia gospodarczego - dodaje prezes Izby.

Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, wskazuje, że Izba przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami galerii handlowych i targowisk. - Opinie są zgodne: pandemia spowodowała ogromne straty w handlu. Naturalnym byłoby więc zawieszenie zakazu handlu na czas "odbicia się" tego sektora gospodarki, a docelowo całkowita likwidacja przepisu, który nie budzi społecznego entuzjazmu. Zakaz handlu w niedzielę się po prostu nie sprawdził. Zamiast za zaostrzaniem przepisów zdecydowanie opowiadamy się za ich liberalizacją - podkreśla Wolny.

Członkiem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie jest Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Jak mówi prezes tej organizacji Małgorzata Marczulewska, konieczność pracy w niedzielę stanowiła od zawsze incydentalny odsetek wszystkich skarg jakie napływały do stowarzyszenia.

- Pracownicy są bardzo świadomi jak trudna jest obecnie sytuacja w handlu. To nie jest czas na to, by ograniczać handel i konsumpcję, a by ją rozpędzać i doprowadzać do stanu, gdy ma szansę na dodatkowe zyski. Pracownicy z którymi rozmawiałam w ostatnich tygodniach nie mają wątpliwości, że w obecnej sytuacji: trwającej pandemii i sprzedaży przenoszącej się do internetu, praca w niedzielę jest lepsza niż bankructwo i ogólny brak pracy – mówi Małgorzata Marczulewska, cytowana w komunikacie.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • x 24.09.2021

  pracownik handlu, markety na stacjach benzynowych będą cały czas czynne, więc robocze niedziele nie znikną. Poza tym, są inne wyjątki, na które się niedługo zacznie obchodzenie przepisów.

 • x 24.09.2021

  pracownik handlu, markety na stacjach benzynowych będą cały czas czynne, więc robocze niedziele nie znikną.

 • PRACOWNIK HANDLU 24.09.2021

  WKRÓTCE USCZELNIONE PRZEPISY WCHODZĄ W ŻYCIE I GOOD BAY ROBOCZE NIEDZIELE

 • student 01.06.2021

  @precz z socjalizmem, nic dodać, nic ująć. Jeszcze w 2018 dorabiałem sobie w weekendy, a jak zaostrzyli ten bzdurny przepis, to podziękowano mi i wielu moim kolegom. Całe szczęście, że w okolicy mam dużo placówek pocztowych i w jednej z nich znalazłem pracę na weekend, ale wielu kolegów miało problem ze znalezieniem innej pracy albo znaleźli zwykle na gorszych warunkach.

 • precz z socjalizmem 01.06.2021

  czas najwyższy zlikwidować ten debilizm, a nie że atrapa solidarności będzie mówiła mi jak mam żyć, zwłaszcza że nie wszyscy mają dzieci; dla tych, co pracują cały tydzień, powinna przysługiwać dobrowolna wolna niedziela

 • precz 01.06.2021

  czas najwyższy zlikwidować ten debilizm, a nie że atrapa solidarności będzie mówiła

 • Jan 01.06.2021

  Bzdury o dobrowolnej pracy w niedzielę. "Jak nie chcesz pracować w niedzielę to nie pracuj wcale" tyle usłyszą pracownicy marketów. A niby dlaczego przez zakaz handlu w niedzielę mają spadać zyski. Co nie kupili w niedzielę muszą kupić w tygodniu, a być może ludziska się opamiętają i stwierdzą, że im ten zakup jest nie potrzebny. A niedzielę spędzać z dziećmi i rodziną na spacerach i rozmowach a nie na pobytach w hipermarketach.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także