03.03.2020/19:49

TSUE: podatek handlowy na Węgrzech zgodny z prawem. O krok bliżej do opłaty w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dziś, że wprowadzony przez Węgry progresywny podatek handlowy jest zgodny z prawem unijnym. Decyzja może wskazywać na to, że także orzeczenie w sprawie podatku od handlu w Polsce może być pozytywna.

TSUE stwierdził zgodność z zasadą swobody przedsiębiorczości oraz z dyrektywą VAT węgierskich przepisów wprowadzających podatek od obrotów przedsiębiorstw telekomunikacyjnych oraz prowadzących działalność w sektorze handlu detalicznego. TSUE orzekł, że ich wdrożenie nie stanowi dyskryminacji, mimo że podatki dotykają głównie przedsiębiorstw zagranicznych.

Do TSUE wpłynęły pozwy węgierskich oddziałów Tesco oraz Vodafone, które uznały nowe regulacje za dyskryminujące. Trybunał zwrócił uwagę, że nie może być mowy o ich dyskryminacji, skoro wszystkie przedsiębiorstwa działające w tych sektorach na Węgrzech będą objęte identycznymi podatkami.

Kwestia polskiego podatku od handlu także będzie rozpatrywana pod podobnym kątem przez TSUE. Już w maju 2019 r. sąd Unii Europejskiej wydał korzystne dla Polski orzeczenie, które zakładało, że nasz rząd może nałożyć podatek handlowy od sprzedaży detalicznej. Jednak w lipcu Bruksela odwołała się od tego orzeczenia, więc sprawę ostatecznie rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok dotyczący rynku węgierskiego może wskazywać, że także w sprawie podatku w Polsce TSUE nie stwierdzi przeszkód w jego wejściu w życie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.