27.08.2019/15:29

„Twardy brexit” zaszkodzi eksportowi słodyczy, mięsa, tytoniu

Eksperci Santander Bank Polska wytypowały produkty, eksport których ucierpi z powodu tzw. twardego brexitu.

Eksport rolno-spożywczy skorzystał na niepewności brexitowej, ale w dłuższym okresie może mieć wiele do stracenia, zwłaszcza w przypadku eksportu słodyczy, czekolady, wyrobów tytoniowych, przetworów mięsnych i mięsa nieprzetworzonego – uważają eksperci Santander Bank Polska.

Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Santander Bank Polska ocenia, że w przypadku twardego brexitu i wprowadzenia ceł, należałoby się liczyć z tym, że towary z Unii, a więc również z Polski, byłyby w Wielkiej Brytanii droższe niż obecnie. W rezultacie w przypadku części produktów należy liczyć się z osłabieniem popytu ze strony brytyjskich konsumentów. Ucierpiałyby tu najbardziej słodycze, czekolady, wyroby tytoniowe, przetwory mięsne oraz mięso nieprzetworzone.

Bank podał też, że w 2018 roku na rynek brytyjski trafiła polska żywność o wartości 2,7 mld euro. Brytyjski przemysł spożywczy nie jest obecnie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości żywności, aby zabezpieczyć potrzeby swoich obywateli. W latach 2015-2018 wartość eksportu zwiększyła się o 32 proc. We wskazanym okresie szczególnie szybko rosła sprzedaż przetworów mięsnych i kiełbas (+36 proc.), czekolady (+139 proc.), pieczywa cukierniczego (+93 proc.) i warzyw (+64 proc.).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • RP 28.08.2019

    Jeśli przemysł spożywczy WB nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości żywności to uważam odwrotnie, to może być jeszcze większa szansa dla polskich producentów spożywczych zwłaszcza produktów podstawowych.

    Uważam że sklepy Brytyjczycy będą musieli importować produkty spożywcze, bo prozaicznie muszą coś jeść :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.