23.10.2020/23:54

Udział Eurocashu w karuzelach Vat-owskich coraz mniej prawdopodobny. Grupa zmniejsza zabezpieczenia

O ponad 34,9 mln zł Grupa Eurocash zmniejszyła wysokość zabezpieczenia, które zaliczyła na poczet bieżących zobowiązań podatkowych spółki. Przypomnijmy, że niemal trzy lata temu dystrybutor dokonał wpłaty ponad 95,7 mln zł na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT za lata 2013 - 2017.

Jak wskazuje spółka Eurocash „wysokość zabezpieczenia została oszacowana w 2017 r. jako maksymalna kwota ewentualnej zaległości podatkowej VAT grupy, przy założeniu najgorszego scenariusza, tj. nierzetelności bardzo dużej liczby kontrahentów spółki uczestniczących w transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów spółki.”

W chwili obecnej, w oparciu o analizę akt kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego oraz o wyniki wewnętrznych analiz spółka uznała, że zabezpieczenie jest zbyt wysokie w stosunku do kwoty potencjalnej zaległości w VAT (o ile w ogóle taka zaległość istnieje), gdyż z uzyskanych informacji wynika, że znaczna część nabywców, pierwotnie zaliczonych do grupy potencjalnego ryzyka, rozliczyła transakcje ze spółką w sposób prawidłowy w innym państwie UE, wykazując tam wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów i rozliczyła z tego tytułu należny podatek VAT.

Pod koniec 2017 r. Grupa Eurocash poinformowała, że spółki działające w grupie mogły zostać wykorzystane do wyłudzenia podatku VAT. Firma wyjaśniła, że potencjalne zobowiązania w podatku VAT mogło wynieść ponad 121,45 mln zł. Obecnie firma prowadzi kolejne badanie rozliczeń VAT gdyż istnieje podejrzenie, że ewentualne nieprawidłowości mogą występować również w innych spółkach z grupy.

W okresie od marca do sierpnia 2017 r. przeprowadzono obszerne i szczegółowe badanie rozliczeń VAT przez Eurocash S.A. Badanie obejmowało rozliczenia dokonywane w latach 2013 – 2017. Wykazało ono, iż Eurocash S.A. była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupy podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Badanie polegało m.in. na przeglądzie dokumentacji, w tym korespondencji elektronicznej oraz weryfikacji kontrahentów Eurocash S.A. uczestniczących w ww. transakcjach.

Wynik badania wykazał, że Eurocash S.A. może być zobowiązana do uregulowania na rzecz Skarbu Państwa zobowiązania w podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem zarządu kwota potencjalnego zobowiązania w podatku VAT może wynieść 121 450 511 zł. Kwota ta została skorygowana in minus o nadpłatę podatku CIT powstałą po stronie spółki w związku z wykazaniem przychodu ze sprzedaży w części, która odpowiada 23 proc. podatkowi VAT, a zatem nie stanowi faktycznego przysporzenia (przychodu) spółki. W konsekwencji, spółka uiściła na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu kwotę 95 746 902 zł tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także