01.02.2022/14:16

UOKiK interweniuje w sprawie Animexu. Firma mogła wykorzystywać swoją przewagę kontraktową

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o tym, że organizatorzy tuczu kontraktowego mogą wykorzystywać swoją przewagę i zmuszać hodowców do wnoszenia dodatkowych opłat. Jedną z takich firm jest Animex.

Hodowcy trzody chlewnej z obszarów objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń mogą otrzymać pomoc na wyrównanie strat spowodowanych niższą ceną sprzedaży zwierząt. Okazuje się, jednak że niektórzy organizatorzy tuczu kontraktowego zobowiązują rolników do przekazania im pozyskanej rekompensaty albo obniżają cenę sprzedaży właśnie o tę kwotę. Zdaniem Tomasza Chróstnego, prezesa UOKIK, takie praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

- Pomoc publiczna dla hodowców trzody z terenów ASF ma na celu poprawę ich trudnej sytuacji, dlatego żądanie oddania tego wsparcia przez silniejszych kontrahentów może stanowić nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Po uzyskaniu informacji, że takie praktyki mogą występować, wszcząłem postępowanie wyjaśniające. Zleciłem również kontrole u organizatora tuczu kontraktowego – Agri Plus oraz kontrolującej tego przedsiębiorcę spółki Animex. Pracownicy Urzędu zebrali obszerny materiał, który obecnie analizujemy – mówi Chróstny.

Dodał, że Urząd ściśle współpracuje w tej sprawie z ARiMR w celu zbadania praktyk największych podmiotów na rynku.  Jeżeli  podejrzenia wobec organizatorów tuczu się potwierdzą, wówczas mogą im zostać postawione zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Maksymalna kara za takie praktyki wynosi 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK już po raz kolejny interweniuje na rynku mięsa w kontekście ASF. Kilka dni temu poinformował, że niektóre sieci handlowe nie chciały przyjmować mięsa ze stref objętych ASF bez uzasadnionego powodu. W trakcie postępowania części przedsiębiorców zmieniło swoje praktyki. Wśród nich były sieci Biedronka i Dino.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także