18.04.2018/11:38

Ukraina: połów ryby spada, ale eksport do Europy rośnie

Z powodu aneksji Krymu na Ukrainie ponad dwukrotnie spadł połów ryb i owoców morza. Jednocześnie wzrósł eksport tych produktów - największymi odbiorcami są Niemcy i Mołdawia.

Jak powiedział Dmitrij Zagumennyj, dyrektor generalny Stowarzyszenia Ukraińskich Importerów Ryb i Owoców Morza (UIFSA) cytowany przez serwis UNIAN, w ciągu ostatnich trzech lat połów ryby i owoców morza na Ukrainie spadł ponad dwukrotnie z 220 do 90 tys. ton rocznie.

Powodem tej sytuacji jest to, że wiele przedsiębiorstw zajmujących się rybołówstwem morskim znajdowało się na Krymie. Po aneksji półwyspu, ukraińskie spółki zakończyły tam działalność.

W celu stabilizacji rynku, kraj importuje obecnie około 300-320 tys. ton ryb rocznie - najwięcej z Norwegii, Islandii i Stanów Zjednoczonych.

Według informacji portalu ubr.ua, ukraiński przemysł rybny stopniowo wraca na swoją pozycję. W 2017 r. krajowe przedsiębiorstwa zwiększyły eksport ryb i produktów rybnych do 9,4 tys. ton (w 2016 r. wyeksportowano 6,7 tys. ton). Pojawiły się też nowe rynki zbytu. Najwięcej produktów rybnych wysłano do Mołdawii i Niemiec, a także do Gruzji i Danii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.