21.09.2017/09:45

Unikalny koncept polskiej gastronomii. Hala Gwardii przed wielkim otwarciem

29 września oficjalnie wystartuje warszawska Hala Gwardii. To historyczna przestrzeń wypełniona stoiskami targowymi i strefą gastronomiczną.

Wewnątrz zabytkowej, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku, hali, znajdą się trzy główne strefy. Pierwszą z nich będzie targ z punktami handlowymi, drugą strefa gastronomiczna z 20 lokalami oraz trzecią, noszącą nazwę Smak Brasserie. To restauracja z barem wyróżniająca się historycznym designem.

Wyróżnikiem Hali ma być oferta produktów od lokalnych dystrybutorów. Klienci będą mogli nabywać kiełbasy, nabiał czy piwa od małych producentów.

Wśród najemców przestrzeni znajdą się takie firmy, jak Beefshop.pl, Brasil on the plate, Shiso Noodle Bar, Kiełba w gębie, Warburger, Dogidog, Melt Cheeeese & Wine, Run Vegan Bistro, Tel Aviv Urban Food, FLAMM, Chinkali& Pielmieni, Krowarzywa, Terra&Mar, Fiesta i siesta, kawiarnia Chmiel Cafe, Namaste, Tikka Masala, ANCYPO Tradycyjne Smaki Podlasia, DESEO, Wine Corner, Bokeh Kawa i Wino, Piwna Gwardia, Perfect Diet, Bar Nie Tylko Mleczny, Akwarium, Brasserie Smak, Kuchnia Kolumbijska Street Food, Szakszuka, Golden Products, Pizza Lunga, Inne Beczki i Portugal Gourmet.

Hala Gwardii ma stać się również przestrzenią pełną wydarzeń kulturalnych. Zarządca budynku, firma CBR Events, zaplanowała już pierwszą z nich - „Duszpasterz hipsterów” z okazji 5-lecia spektaklu "Pożar w burdelu".

Oprócz przestrzeni sprzedażowych i gastronomicznych, w hali pojawi się... ring bokserski. To odwołanie do mistrzostw Europy w boksie zorganizowanych w 1953 roku w Hali Gwardii. Wizerunki polskich medalistów tych zawodów zawisną na odnowionych ścianach hali.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.