19.01.2017/10:55

Unilever: do 2025 r. 100% plastikowych opakowań do recyklingu

W połowie stycznia br. firma Unilever ogłosiła zobowiązanie, że do 2025 r. wszystkie tworzywa sztuczne wykorzystywane w opakowaniach jej produktów będą się nadawały do powtórnego wykorzystania, recyklingu bądź kompostowania. Do podjęcia podobnych kroków firma namawia całą branżę FMCG.

Obecnie zaledwie 14% opakowań plastikowych trafia do recyklingu, podczas gdy 40% ląduje na wysypiskach, a prawie jedna trzecia zanieczyszcza środowisko. Szacuje się, że do 2050 r. łączna masa śmieci plastikowych w oceanach będzie większa od łącznej masy ryb!

Aby zmienić globalny przepływ surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań, należy zmienić model z linearnego na cyrkularny (zamknięty obieg surowców). Unilever deklaruje gotowość do uczestniczenia w tym procesie. Firma podjęła w tym celu następujące zobowiązania:

  • do 2025 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą zaprojektowane w taki sposób, aby użyte w nich tworzywa nadawały się w pełni do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania
  • firma przedłuży o kolejne 3 lata członkostwo w fundacji Ellen MacArthur i będzie wspierać inicjatywę New Plastics Economy. W ramach tej inicjatywy m.in. opublikuje pełne zestawienie tworzyw sztucznych wykorzystywanych w produkcji opakowań, aby wspomóc tworzenie nowych standardów w tej dziedzinie
  • firma będzie też inwestować w technologie recyklingu materiałów wielowarstwowych, a następnie będzie je udostępniać całej branży.
Nasze opakowania plastikowe odgrywają kluczową rolę w kwestii wyglądu, bezpieczeństwa i wygody dla konsumentów. Jest jednak jasne, że jeśli chcemy nadal wykorzystywać wszechstronne zalety tworzyw sztucznych, musimy jako branża zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby gospodarka tymi surowcami była bardziej racjonalna i odpowiedzialna. Musimy wspólnie wypracować systemowe rozwiązania, dzięki którym wszystkie opakowania będą się nadawały do pełnego recyklingu i będą mu w praktyce poddawane – argumentuje Paul Polman, prezes zarządu Unilevera
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.