02.11.2017/11:33

Unilever, Mars i Reckitt Benckiser chcą wyrzucić detalistów z łańcucha dostaw dzięki nowej platformie sprzedażowej

Trzy potężne koncerny – Unilever, Mars i Reckitt Benckiser – podpisały umowę z firmą INS, twórcą nowej platformy sprzedażowej, która umożliwi producentom sprzedawanie towarów bezpośrednio konsumentom, z pominięciem hurtowników i detalistów. Według zapewnień INS, ceny produktów spożywczych mogą być nawet o 30 proc. niższe od cen na półkach supermarketów.

Pilotaż nowego serwisu ma się rozpocząć w przyszłym roku. Pełne uruchomienie platformy planowane jest na 2019 lub 2020 r. Informacja o podpisaniu umowy pomiędzy gigantami FMCG a firmą INS pojawiła się najpierw na portalu The Telegraph i lotem błyskawicy obiegła brytyjskie media. Kontrakt może bowiem oznaczać, że już wkrótce setki znanych i popularnych produktów – marek z portfolio Unilevera, Marsa i Reckitt Benckiser – staną się dostępne bez pośrednictwa detalistów.

Dodatkowego smaczku nadaje całej sprawie fakt, że firma INS ma swoje korzenie w Rosji. Jej współzałożycielami są Dmitrij Żulin i Piotr Fedczenkow – obecny prezes zarządu – którzy powiązani są z firmą Instamart, największym operatorem e-grocery w Rosji.

INS ogłosiła niedawno, że planuje budowę „zdecentralizowanego ekosystemu zakupów żywności”. Ma on zrewolucjonizować handel artykułami spożywczymi. – Branża spożywcza w obecnym kształcie jest niewydajna i jest kontrolowana przez detalistów. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii funkcjonuje ponad siedem tysięcy firm produkujących żywność dla 25 milionów gospodarstw domowych. Wszyscy oni są uzależnieni od zaledwie czterech sieci sklepów spożywczych, które kontrolują 76 proc. rynku – przekonuje Piotr Fedczenkow. – INS wykorzysta technologię blockchain, aby wyeliminować z łańcucha dostaw pośredników, zarówno hurtownie, jak i detalistów, dzięki czemu konsumenci będą mogli zaoszczędzić nawet do 30 proc. środków wydawanych na żywność.

Dmitrij Żulin w rozmowie z portalem The Sun Online potwierdził, że oszczędności konsumentów mogą sięgać 30 proc. – Nasza platforma połączy bezpośrednio producentów żywności z klientami, dzięki czemu będziemy oferować konkurencyjne ceny oraz wygodne dostawy do domu. Pominięcie detalistów i dystrybutorów spowoduje, że zakupy spożywcze staną się bardziej spersonalizowane i przejrzyste – zapewnia biznesmen.

Za pośrednictwem platformy producenci będą mogli gromadzić dane o klientach i transakcjach, jakimi obecnie dysponują detaliści. Dzięki temu będą mogli personalizować ofertę stałą i promocyjną, a także budować lojalność klientów, z uwzględnieniem własnych potrzeb, a nie pod kątem interesów sieci detalicznych.

Umowa pomiędzy INS a trzema koncernami ma charakter „niewiążącego memorandum wzajemnego porozumienia” i stanowi ze strony producentów formalne potwierdzenie intencji prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem nowej platformy.

Blockchain lub łańcuch bloków (czasem też łańcuch blokowy) to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych, zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. W istocie blockchain to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr transakcji lub mówiąc inaczej jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna. Blockchain to publiczny i jawny rejestr do którego dostęp może uzyskać każdy. (wikipedia)
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Intendent 09.11.2017

    W Polsce istnieje już taka platforma, można kupić bezpośrednio produkty spożywcze od producenta, my do przedszkola od 2016 kupujemy produkty od Mlekovity używamy aplikacji Regiohurt. Szkoda że nic nie piszemy o rodzimych inicjatywach a "promujemy" in inicjatywy wschodnie i zachodnie :)

  • Marek 03.11.2017

    Blockchain nie zastąpi fizycznej dostawy do klienta - jak oni w tym modelu planują to rozwiązać?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.