10.10.2016/09:21

Unilever stworzy nowe centrum rozwojowe, będą zwolnienia w Polsce?

Centrum Innowacji Żywności, którego stworzenie zapowiedział koncern Unilever, zostanie zlokalizowane w Holandii. Oznacza to zamknięcie poznańskiego ośrodka badawczo-rozwojowego, który działa od 2009 r.

Nowy zakład z siedzibą w miejscowości Wageningen w centralnej części Holandii, zapewni około 550 miejsc pracy, a finalizacja działań związanych z jego powstawaniem planowana jest na kwiecień 2019 r. Jak informują przedstawiciele brytyjsko-holenderskiego koncernu, obiekt powstaje z myślą o stworzeniu miejsca, w którym pracownicy z całego świata będą mogli dzielić się doświadczeniem i wspólnie opracowywać innowacyjne projekty.

Do nowopowstającego centrum zostaną włączone lokalne oddziały R&D (Research and Development – Badania i Rozwój), zajmujące się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych produktów i rozwiązań Unilever w obszarze żywności. Aktualnie są one rozproszone i znajdują się we Vlaardingen (Holandia), w Heilbronn (Niemcy) i w Poznaniu, gdzie zlokalizowane jest Centrum Rozwoju Płynnych Produktów Żywnościowych.

– Poprzez połączenie oddziałów R&D Foods Unilever chce stworzyć miejsce, w którym opracowane będą przełomowe innowacje z dziedziny żywienia. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo – w Wageningen znajduje się Wageningen University & Research Centre, uczelnia która prowadzi pionierskie badania naukowe w dziedzinie zdrowej żywności i środowiska życia, otoczona swoistym ekosystemem instytutów oraz startupów – mówi Natalia Szulc, Communications Manager Poland & Baltics.

Wraz z relokacją oddziałów R&D Foods Unilever zapewni przeniesienie miejsc pracy ze wszystkich wspomnianych miejsc do Wageningen. Firma wdroży program konsultacji i spotkań dla pracowników. Ma im zaproponować możliwość kontynuowania pracy i zmiany miejsca zamieszkania lub wsparcie, jeśli nie zdecydują się przeniesienie do nowej placówki. Unilever rozpoczyna teraz proces konsultacji z pracownikami. Budowa Centrum Foods Innovations w Wageningen rozpocznie się po jego zakończeniu.

Zmiana ta nie ma wpływu na funkcjonowanie fabryki Unilever w Poznaniu oraz żadnego innego podmiotu Unilever w Polsce.

Centrum R&D w Poznaniu otwarto 10 lutego 2009 r. Było pierwszym globalnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym zajmującym się żywnością zlokalizowanym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum odpowiedzialne jest za opracowanie receptur, procesów produkcyjnych oraz opakowań dla zup, sosów i ketchupów, znanych pod takimi markami jak Knorr, Hellmann’s, Bertolli, Unox czy Tortex. W stworzenie poznańskiego centrum Unilever zainwestował 16 mln euro, które przeznaczono na budynek i wyposażenie badawczo-rozwojowe. Unilever posiada w Poznaniu także fabrykę produktów spożywczych. Od 2002 roku w jej rozwój zainwestowano ponad 155 mln euro. Obecnie w poznańskich zakładach powstają wyroby Knorr, Hellmanns, Amino oraz produkty z oferty dla gastronomii Unilever Foodsolutions. Rocznie fabryka w Poznaniu wytwarza około 330 tys. palet wyrobu gotowego.

Kontynuacja zatrudnienia Wszystkim pracownikom z Centrum R&D w Poznaniu, których jest obecnie około 50, firma zaproponuje relokację do nowego Centrum w Wageningen lub, w przypadku osób, które nie będą zainteresowane przeniesieniem, wsparcie w znalezieniu zatrudnienia w ramach struktur Unilever lub poza nimi. Na tym etapie nie została podjęta decyzja dotycząca zagospodarowania przestrzeni biurowej Centrum R&D w Poznaniu po relokacji.Natalia Szulc, Communications Manager Poland & Baltics, Unilever
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.