07.09.2020/13:15

UOKiK bierze pod lupę producenta cukru Pfeifer & Langen. Polityki firmy bronią… plantatorzy

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer & Langen Polska, który zdaniem urzędu narzuca partnerom rodzaj wysiewanych nasion. P&L nie zgadza się z tym stanowiskiem. Z kolei rolnicy wydają się zadowoleni z istniejącego systemu zaopatrywania w nasiona – relacjonuje „Puls Biznesu”.

Urząd poinformował 12 sierpnia o wszczęciu postępowania przeciwko Pfeifer & Langen Polska, podejrzewając firmę, że nadużywa przewagi kontraktowej i zobowiązuje roników do zakupu wskazanego przez siebie ziarna buraków. W ten sposób miałaby pozbawiać rolników możliwości wyboru nasion odpowiednich ze względu na rodzaj gleby czy lokalne warunki pogodowe.

Producent, który według relacji „Pulsu Biznesu” w miniony czwartek przekazał do UOKiK swoje stanowisko, argumentuje, że stosuje system, który pozwala kontrahentom kupować nasiona taniej, zapewnia ich kontrolowaną jakość oraz gwarantuje, że nie są one GMO. P&L podkreśla ponadto, że rolnicy mają do wyboru ok. 40-50 odmian nasion od niemal wszystkich producentów europejskich i mogą wybrać najbardziej odpowiednie dla swoich upraw.

Sami rolnicy podkreślają, że istniejący system, zatwierdzony na szczeblu krajowym w ramach umowy branżowej, wypracowany został z uwzględnieniem interesów zarówno producenta, jak i plantatorów. Cytowany przez „PB” Andrzej Kubiak, członek zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, podkreśla że „od zawsze” cukrownie zaopatrywały rolników w nasiona. Jego zdaniem, obecny system funkcjonuje dobrze i nie należy go psuć.

Z kolei Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska, przypomina, że w ramach planu inwestycyjnego na lata 2020-30 firma chce zainwestować w Polsce ponad 100 mln euro, zastrzega jednak,że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Czytaj więcej na stronie pb.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także