26.03.2020/11:20

UOKiK: Chcemy mieć narzędzie do zwalczania nieuzasadnionego podnoszenia cen

– Jest niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców, którzy zawyżają ceny. Chcemy mieć narzędzie do zwalczania tego procederu i regulowania cen niektórych produktów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w rozmowie z serwisem money.pl.

Tomasz Chróstny poinformował, że w ubiegły poniedziałek Inspekcja Handlowa rozpoczęła proces monitorowania cen produktów w sklepach stacjonarnych i w Internecie. Kontrole ujawniły znaczące, nieuzasadnione wzrosty cen niektórych produktów, np. mięsa drobiowego, warzyw czy pieczywa.

– Jest niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców, którzy usiłują nieuczciwie wykorzystywać sytuację, by dodatkowo się wzbogacić. Jesteśmy w kontakcie Polską Izbą Handlu, Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz z sieciami handlowymi. Wysyłamy do nich jasny sygnał, by utrzymywały ceny z lutego. To nasz benchmark – wyjaśnia prezes UOKiK.

Jak zauważa, problem dotyczy zarówno sieci stacjonarnych, jak i e-handlu, przy czym obejmuje różne kategorie produktowe. W sieci podwyżki dotyczą produktów nieżywnościowych, głównie środków ochrony indywidualnej, ale także niektórych wyrobów farmaceutycznych. W sklepach stacjonarnych chodzi głównie o niektóre kategorie produktów spożywczych.

– Zaproponowaliśmy dodatkowy mechanizm regulowania cen. Co do zasady, ceny reguluje wolny rynek – gra sił podaży i popytu, konkurencja pomiędzy przedsiębiorstwami. Konsumenci mogą swobodnie wybierać korzystniejsze oferty. Obecnie warunki nie pozwalają na to. Zaproponowaliśmy więc mechanizm, który pozwala ustalić maksymalne dopuszczalne ceny i marże – ceny referencyjne. Daje on wskazanym w naszym projekcie instytucjom prawo nakładania sankcji, na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia, w konsultacji z ministrami gospodarki i rolnictwa – przestrzega Chróstny.

Szef UOKiK wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy będą zachowywali się uczciwie i solidarnie, nie będzie wówczas potrzeby stosowania tych narzędzi.

– Jeśli jednak będą zawyżać ceny, będziemy mieli narzędzie do przeciwdziałania tym praktykom – zapowiedział Tomasz Chróstny.

Całą rozmowę można obejrzeć na stronie money.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • HK 27.03.2020

    Odpowiedzialność zbiorowa? "Niewielka grupa" rozrabia, a w 4 litery dostaną wszyscy. No brawo, naprawdę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.