14.10.2020/11:49

UOKiK daje zielone światło na przejęcie Polskich ePłatności

Fundusz H&F z Kajmanów może przejąć Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności. Prezes UOKiK uznał, że transakcja ta nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa, porządku ani zdrowia publicznego, i tym samym wydał historyczną, pierwszą decyzję z zakresu kontroli inwestycji (to nowe uprawnienia urzędu do ochrony spółek o strategicznym znaczeniu).

H&F Corporate Investors VIII kontroluje spółki portfelowe prowadzące działalność w sektorach usług internetowych, specjalistycznego oprogramowania dla biznesu, usług medialnych i finansowych. Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności zajmuje się m.in. przetwarzaniem transakcji bezgotówkowych w terminalach płatniczych oraz  ich sprzedażą i wynajmem.

Po przeprowadzeniu postępowania prezes UOKiK nie zgłosił zastrzeżeń do transakcji. Analiza przeprowadzona przez urząd wykazała, że przejęcie nie stwarza zagrożenia w zakresie dostępu do szczególnych technologii lub oprogramowania.

- Przepisy dotyczące kontroli inwestycji mają chronić najważniejsze polskie spółki przed przejęciami, jednocześnie nie mogą one blokować ważnych dla kraju inwestycji zagranicznych. Dlatego większość spraw będzie kończyła się szybko. Tak właśnie było w przypadku naszej pierwszej decyzji. Przeprowadzone postępowania wykazało, że transakcja nie będzie miała negatywnego skutku dla interesów państwa – mówi cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prawo dotyczące kontroli inwestycji to część rządowej Tarczy Antykryzysowej 4.0. Przyjęcie tych przepisów wynika z sytuacji związanej z pandemią COVID-19 i ryzykiem przejęcia polskich spółek ważnych dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego przez podmioty spoza UE, EOG i OECD.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także