14.11.2019/15:44

UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające ws. praktyk handlowych sieci Stokrotka [TYLKO U NAS]

UOKiK przygląda się praktykom handlowym kolejnego dużego detalisty. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, tym razem chodzi o sieć Stokrotka należącą do litewskiej Maxima Grupe.

Biuro prasowe UOKiK potwierdza nasze informacje. - 29 października rozpoczęliśmy wobec sieci Stokrotka postępowanie wyjaśniające. Chcemy wstępnie ustalić, czy wobec dostawców produktów rolnych i spożywczych, w szczególności mięsa i jego przetworów, są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.

Postępowanie prowadzone przez UOKiK będzie dotyczyło lat 2017-2019, przy czym, jak podkreśla urząd, "szczególny nacisk" położony zostanie na rok 2019 i "aktualnie stosowane praktyki" sieci w zakresie relacji z dostawcami mięsa.

- Postępowanie jest prowadzone na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej, w oparciu o sygnały dotyczące nieprawidłowości - podkreśla Małgorzata Cieloch.

Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że może chodzić o praktyki dotyczące kontroli jakości dostarczanych do Stokrotki produktów i powiązanej z nimi polityki cenowej stosowanej wobec dostawców.

UOKiK skierował do Stokrotki wezwanie do udzielenia wyjaśnień i aktualnie czeka na stanowisko spółki.

Co na to Stokrotka? - UOKiK nie prowadzi żadnego postępowania przeciwko Stokrotce - przekazało nam biuro prasowe firmy.

Co do zasady jest to prawda, ale diabeł tkwi w szczegółach. Sprawa prowadzona przez UOKiK znajduje się aktualnie dopiero na etapie tzw. postępowania wyjaśniającego i faktycznie nie toczy się "przeciwko" komukolwiek. Postępowanie wyjaśniające, które zgodnie z prawem powinno trwać maksymalnie 4-5 miesięcy, poprzedza postępowanie właściwe. O tym, czy postępowanie właściwe zostanie wszczęte, zdecyduje UOKiK w oparciu o informacje, które zgromadzi wcześniej w ramach postępowania wyjaśniającego.

Stokrotka posiada w Polsce ponad 600 sklepów. Sieć rozwija się w formatach convenience (Stokrotka Express), marketu i supermarketu. Wkrótce do tego grona dołączy także nowy koncept Stokrotka Optima.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Klient 15.11.2019

    A co z Biedroną? Czy toczą się postępowania za stosowanie nieuprawnionych praktyk handlowych?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.