01.06.2017/13:29

UOKiK przygotowany na wejście w życie ustawy o przewadze kontraktowej (wideo)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest już gotowy na wejście w życie tzw. ustawy o przewadze kontraktowej - zapewnia w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Marek Niechciał, prezes UOKiK. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już za niewiele ponad miesiąc, 12 lipca br.

Jak mówi Niechciał, UOKiK sukcesywnie spotyka się z przedstawicielami branż najbardziej zainteresowanych ustawą uchwaloną przez Sejm pod koniec ubiegłego roku. Kolejne, największe tego typu spotkanie, planowane jest na 20 czerwca.

UOKiK, przygotowując się do wejścia w życie nowych przepisów, zapoznał się już z dotychczasowym orzecznictwem sądowniczym w sprawach dotyczących praktyk na linii producent-sieć handlowa. - Wyszło nam, że tak naprawdę orzecznictwo sądów nie jest jednoznaczne. Analogiczna praktyka w dwóch orzeczeniach mogła być inaczej potraktowana - zauważa prezes urzędu w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

Niechciał podkreśla dodatkowo, że w ramach przygotowań przed 12 lipca przedstawiciele UOKiK odbyli wizyty studyjne do innych krajów, m.in. do Czech, by z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak podobne przepisy sprawdzają się w praktyce poza Polską. W najbliższych tygodniach UOKiK planuje ponadto uruchomienie specjalnej strony internetowej (ewentualnie podstrony na witrynie urzędu), która będzie udzielać odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z nową ustawą.

Zobacz także:
Marek Niechciał, prezes UOKiK: będziemy upominać, ale w razie potrzeby także karać
Marek Niechciał, prezes UOKiK: Wykorzystywanie przewagi kontraktowej jest nieuczciwe - wywiad

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.