26.09.2017/11:51

UOKiK ukarał Fermy Drobiu Woźniak. Firma dokonała przejęcia bez zgody urzędu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę Fermy Drobiu Woźniak a przejęcie bez zgody urzędu część mienia Ferm Drobiu Borkowski. Urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 339 tys. zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Fermom Drobiu Woźniak (FDW) w Żylicach (woj. Wielkopolskie), które przejęły część mienia będących w upadłości likwidacyjnej Ferm Drobiu Borkowski (FDB) z Barłożni Wolsztyńskiej (woj. Wielkopolskie). Przedsiębiorcy należą do największych polskich producentów jaj kurzych konsumpcyjnych.

UOKiK ustalił, że FDW nabył, bez wymaganej uprzedniej zgody organu antymonopolowego, część przedsiębiorstwa FDB, w skład której weszły cztery fermy drobiu (Barłożnia, Duszniki, Wioska i Jabłonna) oraz dwie odchowalnie (Adamowo i Kąkolewo), a także wyposażenie kurników, odchowalni i obiektów gospodarczych. Za naruszenie przepisów ustawy antymonopolowej urząd nałożył na spółkę Fermy Drobiu Woźniak karę finansową w wysokości 339 tys. zł.

Władze Ferm Drobiu Woźniak analizują obecnie otrzymaną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zapoznaniu się z dokumentami firma podejmie stosowne decyzje. Jednocześnie producent zastrzega, że decyzja UOKiK jest nieprawomocna i przysługuje mu prawo do odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Samodzielnie przeprowadzenie koncentracji bez uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest naruszeniem przepisów ustawy antymonopolowej.

Od decyzji spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.