22.03.2020/10:56

UOKiK zapowiedział kontrole cen w sklepach. Już teraz sprzedawcy je obniżyli

Jeszcze tydzień temu ceny w niektórych sklepach wystrzeliły w górę. Towary pierwszej potrzeby podrożały i za pomidory z przyprawami w słoiku, które jeszcze do niedawna kosztowały ok. 5 zł, trzeba było zapłacić 7,99. Nie tylko trzeba było zapłacić, ale tyle za nie zapłaciłam. Teraz sklepy obniżają ceny.

Pomidorowy sos Pudliszki? 7,99 w „promocji”. Wafle ryżowe? 6 zł. Po zrobieniu zakupów w osiedlowym sklepie to nie ja byłam zdziwiona, ale ekspedientka, która myślała, że się pomyliła i sprawdziła ponownie mój paragon. Niestety nie pomyliła się. Faktycznie zapłaciłam za 7 produktów ponad 80 zł.

Sprawą zawyżanych cen postanowił zająć się UOKiK. Prezes urzędu Tomasz Chróstny zareagował na te wzrosty cen błyskawicznie i zapowiedział, że chce wprowadzić mechanizm sankcji finansowych oraz zmiany form kontroli, tak aby odbywały się one bez uprzedzenia. Podziałało. Przynajmniej w sklepie, w którym byłam. Ceny wróciły do normy, nie ma już mowy o ketchupie za 9 zł, czy makaronie za 6,99 zł za 400 g.

Bardzo duże wzburzenie wśród naszych czytelników wzbudził tekst, w którym informowaliśmy, że rząd rozważa wprowadzenie regulowanych cen żywności. Minister zdrowia podkreślił, że odgórne regulowanie cen produktów jest zawsze bardzo delikatną operacją. - Zleciliśmy analizy jak kształtują się ceny poszczególnych kategorii produktów dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się wtedy do publikacji cen regulowanych odgórnie.

Pomysł może być kontrowersyjny, natomiast nagły wzrost cen o ok. 30 proc. w niektórych sklepach jeszcze w ubiegłym tygodniu i nagła ich obniżka wskazują na to, że sklepy, które na koronawirusie i panice ludzi chciały zarobić, postanowiły wrócić do "normalnych" cen. 

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Jarosław 23.03.2020

  Wszystkie markiety dzwigły tak ceny że teraz pownny dostać takie kary żeby przez jakiś czas nie umiały się pozbierać

 • Jan 23.03.2020

  Łudka wędzone w Lidlu były po 6 zł teraz po 9.50 zł.

 • Ellen 23.03.2020

  Co dzien powinny byc kontrole boceny sa z kosmosu piersi kurczaka 29,99

 • To 23.03.2020

  Paliwo tanieje a bilety na komunikację miejską drożeją! Tym też powinien się ktoś zająć

 • Nika 23.03.2020

  Już mieliśmy kontrolę wszystkich cen za czasów PRL i bardzo dobrze było wtedy tylko aparatczykom z PZPR. Czyżby PIS chciał ich zastąpić i przywrócić skompromitowany system gospodarczy i polityczny (monopol jednej jedynie słusznej partii) ?

 • Kuba 22.03.2020

  Dlatego ceny proroków żywnościowych powinny być regulowane odgórnie. Póki co jesteśmy dymani przez wielu monopolistów i duże korporacje. Np Nivea czy Gillette, które zawyżają ceny. O cenach samochód nie wspomnę. Np w Chinach dobry SUV kosztuje 12k$ u nas 30k$

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.